7 fascynujących rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Zanzibarze

0
599
7 fascynujących rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Zanzibarze

Zanzibar to nie tylko fascynująca wyspa na Oceanie Indyjskim, która kusi pięknymi plażami i egzotycznym wypoczynkiem. To także miejsce o zaskakującej historii, z fascynującymi gatunkami zwierząt i pełne intrygujących miejsc. Czy wiesz, że to tutaj odbyła się najkrótsza wojna w historii świata? Obiły Ci się o uszy takie słowa, jak Tingatinga i Dumbak? Koniecznie sprawdź, jakie ciekawostki skrywa Zanzibar!

Wakacje na Zanzibarze 

Planując egzotyczne wakacje, na pewno rozważasz wybór Zanzibaru jako kierunku na urlop. Nic dziwnego. Wspaniałe krajobrazy, tropikalne białe plaże z miękkim piaskiem, otoczone palmami i turkusowy ocean to wymarzone widoki podczas wakacji. Miesiącami idealnymi na wypoczynek tutaj są styczeń, luty, październik, listopad i grudzień. Wtedy jest tu najcieplej, statystycznie jest też najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. 

Wakacje na Zanzibarze

Najzimniej jest na Zanzibarze od czerwca do września, ale nie oznacza to, że jest tu zimno. W tym okresie średnia temperatura to ok. 26 st. C, więc nadal jest tu przyjemnie ciepło. Wysokie temperatury panują także w marcu, ale można się tu wtedy spodziewać deszczu, który pada od kilku minut do kilku godzin. Najbardziej deszczowy czas na Zanzibarze to okres od marca do maja. Szczyt sezony turystycznego przypada na wyspie w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do września.  

7 zaskakujących faktów o Zanzibarze, które warto znać

Zanzibar to miejsce, które potrafi zaskoczyć nieoczywistymi faktami dotyczącymi swojej historii, kultury, mieszkańców. Ciekawe, ile z poniższych już znasz, a które z nich będą dla Ciebie czymś zupełnie nowym? 

Zanzibar to nie tylko Zanzibar! 

Zanzibar to archipelag należący do Tanzanii. Oznacza to, że Zanzibar nie jest jedną wyspą. Największa wyspa archipelagu to Unguja, czyli Zanzibar, ale w jego skład wchodzi jeszcze wyspa Pemba i mniejsze wyspy i wysepki. Choć Archipelag Zanzibaru jest częścią Tanzanii, to posiada autonomię, co za tym idzie ma własnego prezydenta, rząd i parlament. 

Słynny Faorkh Bulasara 

To imię i nazwisko pewnie niewiele Ci mówi. Może Freddie Mercury powie Ci więcej? Lider i wokalista słynnego zespołu Queen urodził się w szpitalu miejskim w Stone Town na Zanzibarze i nazywał się właśnie Faorkh Bulasara. Będąc w mieście, warto zobaczyć jego rodzinny dom. 

Stone Town – historyczne centrum Zanzibaru 

Stone Town

Stolicą Zanzibaru jest miasto o tej samej nazwie. Jego historyczna część to Stone Town, czyli Kamienne Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO. Nie ma tu samochodów, przemieszczać można się pieszo, na rowerze lub motocyklu. W starej części stolicy dominuje klimatyczna zabudowa, która łączy w sobie kultury afrykańską, arabską, indyjską i europejską. Mieszanka kultur jest też widoczna na tutejszych ulicach. Znajdują się tu największe łaźnie perskie w archipelagu, które zbudowano specjalnie dla sułtana Barghasha, którego rezydencją było dzisiejsze Muzeum Pałacowe. Stone Town ma też mroczny fragment swojej historii – w przeszłości stanowiło centrum afrykańsko-azjatyckiego handlu niewolnikami 

Rude małpy i inne zwierzęta 

Red Colobus

Jedynym parkiem narodowym na Zanzibarze jest Jozani Forest. To także jedyny las tropikalny na wyspie. Możesz tu spotkać endemiczny gatunek małpy – Red Colobus, czyli Gerezę Rudą. Ich występowanie nie ogranicza się do kilku okazów, bo gerezy występują w Jozani Forest dość licznie. Endemicznym gatunkiem zamieszkującym Zanzibar był także lampart zanzibarski, niestety działania lokalnej ludności doprowadziły do jego wyginięcia.  

Najkrótsza wojna świata 

Zanzibar znany jest także. Z pewnego faktu historycznego, który zapisał się… w Księdze Guinnessa. W 1896 r., a dokładniej 27 sierpnia wybuchła wojna angielsko-zanzibarska, która trwała 45 minut. Mimo bardzo krótkiego trwania konfliktu, w wojnie zginęło 600 osób (Zanzibarczyków). Z uwagi na błyskawiczny przebieg i zakończenie, Zanzibar został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa, jako teren, na którym rozegrał się najkrótszy konflikt zbrojny w historii globu. 

Tingatinga – sztuka malarska Tanzanii 

Będąc na urlopie na Zanzibarze warto zwrócić uwagę na przepiękne, charakterystyczne obrazy przedstawiające dostojne afrykańskie zwierzęta i żywe barwy. To malarstwo Tingatinga. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska jego twórcy – Edwarda Saidiego Tingatingi, który zainspirowany twórczością kenijskich kupców, postanowił malować obrazy i sprzedawać je w Dar es Salaam w Tanzanii. Dzieła przedstawiające ten rodzaj sztuki są bardzo powszechne m.in. na straganach z rękodziełem na Zanzibarze. 

Dumbak – magia kolorowych chust 

Dumbak

Już od najmłodszych lat dziewczynki na Zanzibarze uczą się Dumbaku. To tradycyjny, najsłynniejszy na archipelagu taniec. Polega na tańcu brzucha i bioder z kolorowymi chustami. Ruchy te mają pobudzać wewnętrzną kobiecą energię. Dumbak jest nie tylko fascynujący i bardzo kolorowy. Jest też uważany za jeden z najbardziej zmysłowych tańców na świecie.  

Ciekawi Cię, jakie jeszcze fascynujące fakty i tajemnice skrywa Zanzibar? Koniecznie przeczytaj więcej tutaj. A jeśli chcesz doświadczyć tych wszystkich interesujących rzeczy na własnej skórze – zobaczyć gerezy rude, podziwiać Tingatingę i Dumbak czy zwiedzić Stone Town, koniecznie sprawdź oferty wylotów na rajski Zanzibar z ITAKĄ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here