Co warto wiedzieć o zegarkach?

0
1613
Co warto wiedzieć o zegarkach?

Zegarek był dawniej jedyną biżuterią, na jaką mężczyzna sobie pozwalał. To symbol statusu materialnego, elegancji i dobrego smaku. Co dzisiaj można powiedzieć o zegarkach? Czy współczesny świat na dobre wyparł z męskiej garderoby ten stylowy dodatek i odmierzacz czasu?

Krótka historia zegarka

Ludzkość od zarania dziejów zainteresowana była odmierzaniem upływającego czasu. Pierwsze zegary słoneczne i wodne powstały już w starożytności, a zegar mechaniczny dopiero w XIII wieku (jedyny, który przetrwał do obecnych czasów znajduje się w katedrze w Salisbury w Wielkiej Brytanii). Na poręczny zegarek kieszonkowy trzeba było poczekać do XIV wieku, kiedy to reformator John Calvin zakazał nosić biżuterii. Narodził się w ten sposób przemysł zegarmistrzowski. Jubilerzy szwajcarscy wyspecjalizowali się w nowym fachu doskonale, czyniąc Szwajcarię kolebką sztuki zegarmistrzowskiej. W XVI w. nastała era zegarków kieszonkowych, początkowo pokazujących tylko godzinę. Z czasem udoskonalono je we wskazówkę odmierzającą minuty. Za rozpowszechnienie kieszonkowego czasomierza odpowiedzialny był Karol II, wprowadzając do mody kamizelki. Od tego czasu stylowy zegarek stał się symbolem klasy i luksusu wśród mężczyzn.

Śledząc dalszą historię zegarka, należy zwrócić uwagę, że pierwsze modele naręczne nosiły kobiety. Zegarki były wtedy bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego mężczyźni nosili je w kieszeni. Dopiero wyposażenie niemieckich oficerów marynarki wojennej sprawił, że zegarek na rękę stał się elementem męskiej garderoby.

Swój wkład w rozwój sztuki zegarmistrzowskiej mieli także Amerykanie, którzy rozpoczęli masową produkcję zegarków. Znacznie tańsze materiały pozwoliły na produkowanie zegarków kieszonkowych dla szerszego grona ludzi. W XX wieku marka Timex miała swój wkład w zaprojektowanie i produkcję pierwszego zegarka elektronicznego.

Zegarek dzisiaj – przestarzały czy stylowy dodatek?

Czy we współczesnym świecie, gdzie niemal każdy człowiek posiada telefon komórkowy, smartfon czy smartwatch, zegarki mają rację bytu? Obserwując ile z roku na rok pojawia się nowych modeli, trzeba przyznać, że zegarki mają się dobrze. Uniwersalna elegancja – skórzany pasek, klasyczna tarcza z podświetleniem, stanowi przykład ponadczasowego dodatku w męskiej garderobie. Z kolei wielbiciele sportu znajdą dla siebie zegarek z mnóstwem elektronicznych funkcji. Odporność na wodę, kurz czy zarysowania sprawia, że nawet w ekstremalnych warunkach dobrze jest mieć na ręce wysokiej jakości zegarek.  Zegarek na rękę to coś więcej niż odmierzacz czasu, to styl życia oparty na prawdziwych wartościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here