Czy warto zmienić żwirek na silikonowy?

0
322
Silikonowy żwirek dla kota

Jedną z podstawowych kwestii, o jaką musimy zadbać, posiadając kota w domu, jest zapewnienie mu komfortowego i higienicznego miejsca do załatwiania się. Kuweta to integralna część każdego mieszkania, w którym znajduje się mały puchaty czworonóg. Utrzymanie jej w czystości i wybór odpowiedniego żwirku stanowi jeden z nielicznych obowiązków, jakie mamy wobec kotów, warto więc zadbać o to, by nasz kot był usatysfakcjonowany zarówno kondycją, jak i rodzajem używanego żwirku. Na rynku powstają coraz to inne rodzaje tego materiału, jednak jednym z najpopularniejszych jest żwirek silikonowy. Na czym polega fenomen żwirku silikonowego? Jakie są zalety związane z wykorzystaniem silikonowego żwirku dla kota?

Ja działa żwirek silikonowy?

Zastosowanie żwirku silikonowego nie różni się niczym od innych, tradycyjnie wykorzystywanych produktów jak żwirek bentonitowy czy drewniany. Sam wygląd, jak i konsystencja jednak wyróżnia się spośród tych rodzajów. Silikonowy żwirek dla kota składa się z wielu małej ilości grudek, które do złudzenia przypominają małe kryształki. Małe kryształki w skuteczny sposób absorbują wszystkie przykre zapachy dochodzące z kuwety poprzez gromadzenie nieczystości kota wokół skupisk kryształków. Sam w sobie żwirek silikonowy doskonale wchłania koci mocz – nie ma potrzeby usuwania zlepionych dużych grud przemoczonego żwirku, jak w przypadku żwirku bentonitowego. W momencie, gdy żwirek silikonowy nie będzie już wchłaniał moczu, wystarczy, że wymienimy całą zawartość kuwety.

Zalety związane z wykorzystaniem żwirku silikonowego

Dużą zaletą związaną ze żwirkiem silikonowym jest jego doskonała właściwość pochłaniania zapachów i maskowania kocich nieczystości. Kuweta może być relatywnie długo nie sprzątana, a i tak nie będzie wydobywał się żaden przykry zapach. Istotne jest jednak, by stosunkowo często zaglądać do niej w celu usunięcia sprytnie zakamuflowanych kocich odchodów. Silikonowy żwirek dla kota jest wydajny, co pozwala nam na dużą oszczędność pieniędzy – cena żwirku silikonowego nie jest wysoka, a pozwala na znacznie dłuższe wykorzystanie niż drewniany lub bentonitowy odpowiednik. Ostatnią, lecz nie mniej ważną zaletą jest możliwość wyrzucania żwirku do toalety – ze względu na brak właściwości zlepiania się ze sobą nie istnieje ryzyko zapchania toalety.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem żwirku silikonowego?

Nie każdy kot zaakceptuje żwirek silikonowy w swojej kuwecie. Oczywiście metodą prób i błędów możemy zweryfikować, który żwirek najbardziej mu odpowiada, jednak zgodnie z opiniami właścicieli kotów, najczęściej zdarza się, że to właśnie żwirek silikonowy jest najczęściej akceptowany przez koty. Warto mież zatem na uwadze, że każdy mruczek ma inne upodobania oraz preferencje dotyczące podłoża w kuwecie, dlatego warto obserwować go przez kilka pierwszych dni po wprowadzeniu nowego typu  żwirku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here