Etiopia – państwo którym się żyje – nie zwiedza

0
1724
Etiopia

Etiopia dla wielu ludzi kojarzy się z ubóstwem i klęskami żywiołowymi, które negatywie wpływają na postrzeganie tego zakątka świata. Etiopia położona jest we wschodniej części Afryki, dawniej znana pod nazwą Abisynia. Swoją wyjątkowość zawdzięcza nieprzeciętnej, afrykańskiej, dzikiej przyrodzie, która sprawia, że miejsce to dla wielu Europejczyków w dalszym ciągu jest niezwykle egotyczne a kultura nieznana.

Atrakcyjne miejsca w Etiopii

Kierunek Etiopia wyjazd w celach turystycznych- zakątek świata który oferuję niezapomniane przeżycia w niecodziennym, egzotycznym otoczeniu.

Kościoły skalne w Lalibeli

Przy wyjeździe do Etiopii warto zobaczyć zespół jedenastu kościołów, których wykucie w litej skale datuję się na przełomie XII- XIII wieku. Lalibeli jest drugim po Aksum świętym miejscem w Etiopii- dawniej miejsce to nosiło nazwę Roha. Sama nazwa Lalibeli wywodzi się od władcy, który w ówczesnych czasach rządził tamtejszymi ziemiami podczas swoich rządów zlecił wybudowanie do dziś istniejących kościołów. Legenda mówi, że podczas narodzin chłopca, wokół kołyski pojawił się rój pszczół, co według matki chłopca oznaczało, że to właśnie on- młodszy syn miał zostać następcą tronu. Starszy brat nie mógł się z tym pogodzić i zdecydował się otruć Lalibeli. Podczas śpiączki, w którą zapadł młodszy brat przyśniły mu się anioły, które zabrały go pod niebiosa, gdzie otrzymał polecenie wybudowania kościoła na podobieństwo tych, które sam zobaczył. Budowa trwała przez 21 lat, czego owoc można podziwiać do dnia dzisiejszego. Każdy z kościołów jest inny, a połączone są wieloma tunelami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Ściany kościołów ozdobione są wieloma symbolicznymi postaciami, wywodzącymi się z różnych kultur. Nabożeństwa w Lalibeli odbywają się nieprzerwanie od ośmiu wieków. W roku 1978 kościoły zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aksum

Starożytne królestwo, położne w północnej części Etiopii, na wysokości 2200 metrów n.p.m. Miasto zostało założone w IV wieku p.n.e. i było centrum całego królestwa. Aktualnie zwiedzający mogą zobaczyć ruiny niegdyś przepięknego i tętniącego życiem miasta. Do dnia dzisiejszego zachowały się grobowce, pałace oraz ruiny zamków. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Aksum jest Obelisk mierzący 23 metry. W X wieku budowla rozpadła się na pięć części, a w 1937 roku wywieziona została do Włoch. Obiekt zwrócono na Etiopskie ziemie w 2005 roku, a w kolejnych latach odrestaurowano i odsłonięto dla zwiedzających.

Kolejnym obiektem wartym uwagi jest Kościół Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w XVII wieku na ruinach innego kościoła. Według historycznych zapisów, właśnie w tym kościele następowała koronacja wszystkich książąt etiopskich. Król Salasję rozkazał wybudować kolejny obiekt koło kościoła, a do bocznej kapliczki przenieść wszystkie drogocenne relikwie. Do dnia dzisiejszego boczna kaplica nosi nazwę Kaplicy Tablic. Według etiopskiego kościoła to właśnie tam przechowywana była Arka Przymierza.

Jezioro Tana

Jezioro o powierzchni około 2849 km² i głębokości 14 m. Jego wielkość zmienia się w zależności od pory roku i występujących opadów. Zachwyca swoją powierzchnią, ale także otaczającą przyrodą, która jest jednym z największych atutów etiopskich ziem. W jeziorze swój początek rozpoczyna Nil Błękitny, a w jego okolicy powstały przepiękne wodospady. Na wodzie istnieje około 37 wysp, na których lokalna ludność wzniosła wiele kościołów oraz klasztorów.

Sof Omar – niepowtarzalne naturalne jaskinie

Sof Omar to ciąg jaskiń, pieczar i rozległych korytarzy. Powstały w wyniku przepływu rzeki, która na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swój bieg tworząc nowe koryta w wapiennych skałach. Zjawisko to spowodowało utworzenie niezwykłej, naturalnej atrakcji turystycznej, która po dziś dzień jest dowodem na niezmierzoną siłę natury.

Dolina Omo – obraz prawdziwej Afryki

W dolinie Omo spotkać można lokalną ludność afrykańską, która przez dziesiątki lat nie zmieniła swoich zwyczajów. Ludność plemienna w dalszym ciągu maluję ciała, tworzy niezwykłe ozdoby z przedmiotów, które uda im się znaleźć w wodzie oraz mieszka w domkach ze słomy, drewna oraz liści. Na świecie istnieje niewiele plemion, które nie stosują powszechnie dostępnej technologii w codziennym życiu. Najbardziej charakterystycznymi postaciami doliny jest lud Mursi, który charakteryzuję się noszeniem glinianych krążków w wardze.

Gonder – czwarte miasto pod względem wielkości w Etiopii

Miasto Gonder położone jest w północnej kraju, a w przeszłości było stolicą Cesarstwa Etiopii przez około 250 lat. Ze względu na pozostałości murowanych pałaców cesarskich Gonder w 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualnie w mieście prowadzone jest seminarium duchowne, które kształci kapłanów kościoła etiopskiego.

Historia Etiopii

Nazwa Etiopia wywodzi się z języka greckiego „aithiopes”, co w tłumaczeniu oznacza brunatne twarze.  Dawna nazwa Etiopii– Abisynia prawdopodobnie wywodzi się od plemienia Habesz, które pojawiło się w Afryce prawdopodobnie jeszcze przed naszą erą. Historyczna nazwa Abisynia została  zmieniona z powodu pogardliwego znaczenia nazwy Habesz, które oznacza włóczęgów, włóczykijów. Aktualna nazwa- Etiopia pojawia się w biblijnych zapiskach, stąd została oficjalnie zaakceptowana jako nazwa współczesnego państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here