Florysta – zawód dla miłośników piękna

0
748
Florysta

Osoby, które kochają rośliny, a jednocześnie cenią piękno i uwielbiają tworzyć własne kompozycje, powinny rozważyć pracę w zawodzie florysty – zwłaszcza, że zapotrzebowanie na usługi specjalistów z tej branży nieustannie rośnie. Aby zdobyć odpowiednie umiejętności, mogą zapisać się na specjalny kurs lub kierunek Florysta w szkole policealnej.

Florysta – jakie predyspozycje warto posiadać, by pracować w tym zawodzie?

Zawód florysty powinny rozważyć osoby, które lubią prace manualne, uwielbiają rośliny, ale także – śledzą wszelkie trendy związane z tworzeniem kwiatowych kompozycji. Oprócz tego muszą być gotowe nieustannie się doskonalić i dostosowywać oferowane usługi do potrzeb klientów (dotyczy to przede wszystkim florystów, którzy chcieliby otworzyć własny biznes). Dobrze też, jeśli florysta ma wrodzone poczucie estetyki oraz potrafi ocenić, jakie elementy będą pasować do danej kompozycji.

Nie da się jednak ukryć, że praca w zawodzie florysty wymaga również konkretnej wiedzy i umiejętności – dlatego też najlepszą opcją jest zapisanie się na kurs lub kierunek w szkole policealnej. Przewaga tego drugiego rozwiązania jest taka, że nauka w szkole policealnej trwa znacznie dłużej, a uczestnicy zdobywają kompetencje niezbędne do wykonywania tego zawodu. Kierunek Florysta z elementami kompozycji okolicznościowych prowadzi m.in. szkoła Żak. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym – czyli w weekendy, najczęściej co dwa tygodnie. Nauka trwa rok – po tym czasie uczestnik przystępuje do egzaminu zewnętrznego organizowanego przez OKE.

Czego można się nauczyć na kierunku Florysta z elementami kompozycji okolicznościowych?

Osoby, które zdecydują się zapisać na kierunek Florysta w Żaku zdobędą zarówno wiedzę teoretyczną (na przykład na zajęciach z materiałoznawstwa roślinnego i nieroślinnego), jak i mnóstwo wiedzy praktycznej – która pozwoli im na co dzień z powodzeniem pracować w wymarzonym zawodzie. Uczestnicy nauczą się m.in. wykonywania kompozycji florystycznych, funeralnych i okolicznościowych, a także dekoracji wnętrz i aranżacji obsadzonych. To jednak nie wszystko – aby lepiej zrozumieć niektóre aspekty swojej pracy, uczestnicy kierunku wezmą również udział w zajęciach z kulturowych podstaw florystyki czy środków wyrazu twórczego. Co istotne, wszyscy, którzy planują otworzenie własnego biznesu po ukończeniu nauki, zostaną do tego przygotowani – m.in. na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości oraz sprzedaży i usługach we florystyce.

Więcej o nauce na kierunku Florysta w Żaku można przeczytać na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta.

Perspektywy zawodowe dla absolwentów kierunku Florysta

Absolwenci kierunku Florysta mają bardzo dobre perspektywy zawodowe. Zapotrzebowanie na ich usługi stale wzrasta, także dlatego, że o wystrój wnętrz i roślinne kompozycje dbają już nie tylko konsumenci, ale również firmy, chcąc w ten sposób zapewnić swoim pracownikom jak najlepszy komfort pracy. Florysta znajdzie zatrudnienie w kwiaciarni, a także w pracowniach architektonicznych zajmujących się wystrojem wnętrz, w przedsiębiorstwach i szkółkach ogrodniczych (dzięki wiedzy o roślinach), czy w specjalnych pracowniach florystycznych lub magazynach wnętrzarskich.

Warto jednocześnie pamiętać, że floryści poszukiwani są także przez domy weselne i firmy organizujące przyjęcia okolicznościowe. Roślinne kompozycje często są podstawowym elementem aranżacji na imprezach różnego rodzaju – zwłaszcza takich jak urodziny, chrzciny czy komunie.

Po ukończeniu nauki na kierunku Florysta absolwenci mogą też otworzyć własną działalność lub np. prowadzić zajęcia na kursach i kierunkach przygotowujących do wykonywania tego zawodu. Możliwości jest zatem mnóstwo – wystarczy, że świeżo upieczony florysta wykorzysta zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here