Gdzie warto pojechać na wiosenny urlop?

0
64
Gdzie warto pojechać na wiosenny urlop

Wakacyjne wyjazdy kojarzą się zazwyczaj z sezonem letnim. Jednak coraz większa liczba Polaków decyduje się na wiosenny urlop. Takie rozwiązanie może być korzystne pod wieloma względami – przede wszystkim wiąże się z niższą ceną. Popularnością cieszy się zwłaszcza kilka kierunków podróży.

Czy Polacy chętnie wyjeżdżają na wiosenny urlop?

Wiosenny urlop można zorganizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy jednego ze sprawdzonych biur podróży, np. Exim Tours , które funkcjonuje na polskim rynku już od 1996 roku i zostało wyróżnione 6. miejscem w rankingu „Touroperatorzy 2019”. Należy przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach wyjazd za pośrednictwem firmy może być bardziej opłacalny niż zorganizowanie wycieczki na własną rękę. Dotyczy to nie tylko kwestii finansowych, lecz także oszczędności czasu, a co za tym idzie, wygody i ogólnego komfortu.

Polacy decydują się na wiosenne wakacje zwłaszcza w dwóch terminach: w czasie Wielkanocy oraz majówki. Atmosfera świętowania dni ustawowo wolnych od pracy sprzyja prośbom o nieco dłuższy urlop, który coraz częściej wykorzystywany jest właśnie na podróż – do innego miasta w kraju lub za granicą. Według danych Polskiej Izby Turystycznej, w 2019 roku liczba rezerwacji wycieczek w okresie Wielkanocy wzrosła prawie o 30% w stosunku do roku poprzedniego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrost popularności podróżowania, a także chęć odpoczynku z dala od gorączkowych, świątecznych przygotowań. Nie bez znaczenia są też korzystne ceny wiosennych wakacji – o wiele niższe niż w wysokim sezonie. Mimo to, według badania Barometr Providenta z 2019 roku, jedynie 2% wszystkich Polaków zadeklarowało wielkanocny wyjazd na urlop. Choć większość osób wciąż jest przywiązana do tradycyjnego obchodzenia świąt, trend ten powoli, acz systematycznie się zmienia. Szacuje się, że w kolejnych latach liczba osób wyjeżdżających na wielkanocne wakacje będzie stopniowo rosła.

Polacy nieco chętniej wybierają się na wiosenny urlop w trakcie majówki. Z badania Barometr Providenta wynika, że w 2019 roku 14% ankietowanych zdecydowało się spędzić ten czas, wyjeżdżając na wycieczkę. 12% deklarowało pobyt w Polsce (w górach, nad morzem lub na Mazurach), natomiast 2% poza granicami kraju.

Popularne kierunki wiosennych wyjazdów

Zgodnie z analizą Polskiej Izby Turystycznej, Polacy decydujący się na wiosenne wakacje w kraju najczęściej wybierają typowe kierunki turystyczne, czyli wizytę w jednej ze znanych miejscowości w górach, nad morzem lub na Mazurach.

Wyjazdy zagraniczne są bardziej zróżnicowane. Według danych przedstawionych przez portal Fly.pl, w 2019 roku największą popularnością cieszyły się wiosenne wakacje w Turcji – zarezerwowało je aż 20,9% turystów. W tym okresie najchętniej wybierano pobyt w 5-gwiazdkowych hotelach o wysokim standardzie w wersji all-inclusive. Za taki tygodniowy urlop trzeba było zapłacić średnio 3000 zł od osoby. Tańsze były wakacje z pełnym wyżywieniem – ich koszt wynosił około 2000 zł.

Według analizy rezerwacji, drugim najchętniej wybieranym kierunkiem wycieczek w okresie wiosennym była Grecja (17,16%). Trzecie miejsce zajął Egipt (13,43%). Bardzo podobne trendy przedstawiały też inne portale branżowe. 

Według prognoz, wyjazdowe tendencje polskich turystów dotyczące wiosennych urlopów utrzymają się również w 2020 roku. Turcja, Grecja i Egipt od lat są ulubionymi miejscami odpoczynku Polaków. Stanowią gwarancję dobrej pogody i dostępu do wielu atrakcji turystycznych. To jednak nie jedyne kierunki podróży, które warto wziąć pod uwagę, planując wyjazd w okresie wiosennym.

Gdzie jeszcze warto wyjechać na wiosnę?

Organizując wiosenny wyjazd, warto zastanowić się nad wycieczką do Hiszpanii, która w rankingu Fly.pl zajęła czwarte miejsce pod względem najchętniej odwiedzanych państw w tym okresie. Należące do niej Wyspy Kanaryjskie przez pewien czas nazywane były nawet polskimi Wyspami Wielkanocnymi. Mimo że w zeszłym roku straciły nieco swoją pozycję, relaks na Teneryfie, Lanzarote czy Fuerteventurze może być doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla miłośników relaksu na plaży.

Osoby nastawione na leniwy odpoczynek powinny też zwrócić uwagę na wycieczki na Cypr Północny. W tym przypadku wyjazdowa oferta prezentuje się atrakcyjnie pod względem finansowym. Pobyt na wyspie w okresie wiosennym gwarantuje możliwość podziwiania rozkwitającej przyrody, a także spokojny relaks na plaży (w kwietniu słońce świeci tam przez 9 godzin dziennie) połączony z kąpielami w ciepłych wodach Morza Śródziemnego.

W okresie wiosennym coraz większą popularnością cieszą się nie tylko typowe wakacje pod palmami, lecz także wycieczki objazdowe, umożliwiające zobaczenie wielu zakątków danego kraju. Pod tym względem warto zwrócić uwagę na podróż do Włoch. Wiosną w ciągu dnia panuje tam przyjemna temperatura (w okresie od kwietnia do maja średnio między 17 a 21 ℃), a dodatkowo jest mniej tłoczno. Umożliwia to komfortowe zwiedzanie takich miast, jak chociażby Rzym czy Wenecja.

Ciekawym kierunkiem wiosennego wyjazdu jest także Malta. Ta niewielka wyspa oferuje wiele atrakcji, a sama jej stolica (Valletta) pozwala na zobaczenie aż 320 zabytków. To doskonałe rozwiązanie dla zwolenników aktywnego zwiedzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here