Jak wybrać plecak dla dziecka?

0
1149
Jak wybrać plecak dla dziecka?

Plecak to akcesorium, które towarzyszy dziecku przez znaczną część życia. Twoja pociecha nosi go przede wszystkim do szkoły, jednak zdarza się, że zakłada go również w wakacje – choćby na wycieczkę czy obóz. Podczas gdy maluchowi najbardziej zależy na tym, by plecak zdobiła np. jego ulubiona postać z kreskówki, Ty zwracasz uwagę, czy akcesorium będzie bezpieczne dla kręgosłupa Twojego dziecka. Sprawdź, czemu się przyjrzeć, wybierając ten dodatek.

Po pierwsze: waga

Eksperci ostrzegają, że kręgosłupy uczniów, przez konieczność noszenia wielu książek i zeszytów, są znacznie przeciążone. Według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, waga plecaka wraz z zawartością nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. A to dlatego, że w wieku szkolnym kręgosłup stale rośnie, a jego przeciążenie może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju. Samo akcesorium powinno być w miarę lekkie, ale posiadać usztywnione dno i plecy – dzięki temu będzie ono bardziej wytrzymałe.

Porada eksperta

Aby nie dokładać dziecku niepotrzebnego ciężaru, wybieraj dla niego zeszyty w miękkich okładkach – są lżejsze i zajmują mniej miejsca.

Po drugie: pojemność

Ta zależy wyłącznie od tego, jak dużo książek Twoja pociecha będzie codziennie zabierać ze sobą do szkoły. Warto jednak zadbać o to, by w plecaku bez problemu zmieścił się format A4, a poza książkami, zeszytami i piórnikiem znalazło się także miejsce na drugie śniadanie czy inne rzeczy osobiste dziecka. W dobrej organizacji przestrzeni pomogą liczne przegródki i kieszonki, dzięki którym Twoja pociecha bez problemu znajdzie to, czego szuka.

Po trzecie: wymiary i wyprofilowanie

Podobnie jak waga plecaka, tak i jego wymiary należy dobrać indywidualnie do noszącego go dziecka. Górna krawędź nie powinna sięgać nad ramiona ucznia, dolna zaś musi kończyć się na wysokości lędźwi. Plecak nie może być za szeroki i „wystawać” zza sylwetki dziecka. Przekroczenie tych wymiarów nie tylko będzie krępowało ruchy malca, lecz także może powodować w przyszłości wady postawy.

Poza wymiarami ważne jest właściwe ułożenie akcesorium na plecach dziecka. Powinno ono dokładnie przylegać do części lędźwiowej kręgosłupa i nie przemieszczać się na boki podczas chodzenia.

Regulowane szelki to kolejny element, który powinien znaleźć się w dobrym plecaku dla dziecka. Dzięki nim z łatwością dopasujesz wysokość plecaka do wzrostu pociechy. Zadbaj też, by szelki były odpowiednio grube – zbyt cienkie mogą nieprzyjemnie wpijać się w skórę, powodując obtarcia. Szerokie, wyłożone miękkim materiałem szelki, to również gwarancja równomiernego rozłożenia ciężaru na ramionach ucznia.

Co ważne, elementy te powinny być tak wyregulowane, by miały tę samą długość. Dzięki temu kręgosłup będzie symetrycznie obciążony. Z tego też powodu pamiętaj, by uświadomić maluchowi, żeby nie nosił tornistra czy plecaka na jedno ramię. Inaczej łatwo o wady postawy w przyszłości.

Po czwarte: design

Czas na to, co mali miłośnicy mody lubią najbardziej! Choć Tobie może się wydawać, że kolor czy wzór plecaka nie ma większego znaczenia, dla Twojego malucha jest to prawdopodobnie najważniejszy aspekt przy wyborze tego akcesorium. Dlatego pozwól Twojemu dziecku wybrać plecak, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Postaci z ulubionych bajek czy kreskówek, kwieciste lub sportowe wzory sprawią, że Twoja pociecha chętnie będzie go zakładać! Ze swojej strony zadbaj, by plecak malucha był wyposażony w elementy odblaskowe, co zwiększy jego widoczność.

Jeśli Twoje dziecko jest już małym trendsetterem, to z pewnością zainteresuje Was artykuł o tym, jak nosić buty i plecaki do szkoły, by całość tworzyła spójną stylizację. Więcej inspiracji – nie tylko tych dotyczących ubioru dla Twojego dziecka, ale również i dla Ciebie – znajdziesz na blog.eobuwie.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here