Jak zadbać o bezpieczny sen dziecka?

0
1385
Jak zadbać o bezpieczny sen dziecka?

Niemowlak większość doby śpi. W czasie snu rozwija się i regeneruje swój organizm. Miejsce, w którym będzie mógł odbywać błogie, relaksujące drzemki jest więc priorytetem. Przedstawiamy kilka rozwiązań, które staną się pomocne podczas tworzenia strefy spania najmłodszego domownika.

Idealna strefa spania

Przede wszystkim dziecko musi być układane do snu zawsze w tym samym miejscu. Nie chodzi jedynie o wygodę czy jego bezpieczeństwo, ale także przyzwyczajenia – maluch będzie czuł się po prostu pewnie. Idealnie, jeśli przynajmniej w pierwszych miesiącach jego życia strefa spania zostanie zorganizowana w niedalekiej odległości od łóżka rodziców i mamy tu na myśli już przede wszystkim kwestie komfortu codziennego funkcjonowania.

Dziecko powinno spać w łóżeczku albo kołysce, na dobrym materacu i bez poduszki, która może niekorzystnie wpływać na ukształtowanie kręgosłupa, a potem postawy malucha. Oprócz czynników estetycznych czy dekoracyjnych warto zwrócić uwagę na przykrycie malca. Latem sprawdzi się pielucha tetrowa z bawełny organicznej czy kocyk z bawełny bambusowej. Kiedy jest chłodniej, idealnie jest nabyć specjalny śpiworek dla niemowlaka. Dzięki niemu dziecko nie odkrywa się podczas snu, ale też materiał otulający materiał nie stwarza zagrożenia na przykład zakrycia twarzy malucha – tak może zdarzyć się w przypadku stosowania tradycyjnej kołderki. Warto też wspomnieć, że śpiworek dla niemowlaka można nabywać w różnych wersjach. Popularnością cieszą się te na lato z lekkim wypełnieniem oraz te z grubszym, idealne na zimę.

Uwagę należy zwracać też na sam gatunek materiału. Wypełnienie musi być antyalergiczne i nie podrażniać delikatnej przecież skóry dziecka.

Dopiero w ostatnim etapie urządzania miejsca do snu najmłodszego domownika, uwagę można zwrócić na elementy dekoracyjne. Dzisiaj producenci oferują nam tak duży wybór rozmaitych wzorów, że z całą pewnością nabędziemy prześcieradło, kocyk, pieluszki czy śpiworek dla niemowlaka, które będą doskonale pasować do pozostałej aranżacji dziecięcego pokoju. W pierwszej kolejności liczy się jednak jakość, bo to ona bezpośrednio wpływa na komfort spokojnego snu dziecka.

Spanie z rodzicami

Wielu rodziców decyduje się na spanie w jednym łóżku z niemowlakiem. Przyczyny takich decyzji są różne. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Mama karmiąca naturalnie nie musi wstawać kilka razy w ciągu jednej nocy do dziecka, bo ma je zawsze przy sobie. Stosując rodzicielstwo bliskości, otaczamy też wtedy opieką niemowlaka i dajemy mu pełne poczucie bezpieczeństwa.

Okazuje się jednak, że spanie w jednym łóżku z maleństwem nie jest do końca zalecane. Przede wszystkim nie wysypiamy się, bo przecież jest nam niewygodnie. Poza tym nie jest to bezpieczne – w czasie snu dziecko może zostać zbytnio przykryte kołdrą albo przygniecione ciałem osoby śpiącej. Co więcej, zabierając malucha do naszego łóżka, przyzwyczajamy go do tego, że zawsze śpi z kimś. Po kilku latach uświadomimy sobie, dlaczego nie do końca był to dobry pomysł. Pamiętajmy, że z kilkulatkiem w łóżku na pewno nie będzie nam wygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here