Jakie kalosze robocze wybrać?

0
287
kalosze robocze

Wśród różnych kategorii obuwia specjalistycznego, które wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy, na szczególne wspomnienie zasługują kalosze robocze, czyli buty wysokie, sięgające ponad staw skokowy, chroniące nie tylko przed urazami, ale także przed zabrudzeniami i wilgocią. Najczęściej jest to obuwie gumowe lub wykonane z materiałów o podobnych właściwościach, występujące w wersji z ociepleniem lub bez, wyposażone w różne typy podeszwy.

Klasy obuwia roboczego

Wybór określonego rodzaju kaloszy roboczych zależy przede wszystkim od stopnia wymaganej ochrony, co jest pochodną miejsca pracy. Przy szczególnym zagrożeniu urazami natury mechanicznej stosuje się tzw. buty bezpieczne, wyposażone w metalowe podnoski, charakteryzujące się szeregiem dodatkowych właściwości zwiększających bezpieczeństwo użytkujących je osób. Takie buty mogą mieć nie tylko nieprzemakalne cholewy, a także antypoślizgowe i antyprzebiciowe podeszwy. Poza tym możemy zakupić kalosze robocze standardowej klasy bezpieczeństwa, również z metalowymi podnoskami. Takie buty ochronne również zabezpieczają przed urazami mechanicznymi, ale stopień gwarantowanej ochrony jest niższy niż w przypadku butów bezpiecznych. W sprzedaży znajdziemy także buty zawodowe, które nie mają metalowych podnosków.

Buty z ociepleniem czy bez?

Obuwie gumowe typu wysokiego najczęściej stosuje się w celu ochrony przed zabrudzeniami i wilgocią. Odpowiednich jego rodzajów używa się również podczas pracy z chemikaliami, różnego rodzaju olejami czy smarami. Dzięki wykonaniu podeszwy i cholewy takich butów z gumy, ewentualnie z innego materiału o podobnych właściwościach, są one nieprzemakalne i dobrze zabezpieczają przed różnego rodzaju substancjami płynnymi oraz półpłynnymi. Praca z cieczami i w mokrym środowisku wiąże się jednak z ryzykiem szybkiego wychłodzenia. Dlatego kalosze robocze to często buty z ociepleniem. W sprzedaży dostępne są również specjalne wkładki ocieplające, które w razie potrzeby można wyjąć z kaloszy roboczych i w ten prosty sposób poprawić komfort pracy w cieplejszych dniach roku.

Jeśli szukasz solidnych kaloszy roboczych na plac budowy, czyli w miejsce, w którym ryzyko uderzenia lub zgniecenia palców stóp jest wysokie, wówczas szukaj butów bezpiecznych z atestem. Przy standardowych pracach sprawdzą się tradycyjne buty ochronne lub zawodowe, pozbawione metalowych podnosków. Ważne jedynie, by wybrać ich wersję dostosowaną do pracy w określonych warunkach termicznych, ewentualnie dokupić do cienkich kaloszy uniwersalne wkładki ocieplające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here