Jakie okna wybrać do domu?

0
1641
Jakie okna wybrać do domu?

Okna są bardzo istotnym, widocznym na pierwszy rzut oka elementem elewacji budynku. To jakie okna wybierzemy będzie miało wpływ nie tylko na funkcjonalność, czy stopień izolacji budynku, ale także na postrzeganie naszego domu przez innych. Okna to swego rodzaju wizytówka każdego domu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Czynników wpływających na to jakie okna wybierzemy jest wiele. Ze względu na to, że okna mają posłużyć przez wiele lat, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty. Jedną z ważnych cech każdego okna wpływającego na poczucie komfortu wewnątrz pomieszczenia jest klasa przenikania ciepła oraz przepuszczalności energii cieplnej. Dobór odpowiednich okien zapewni nie tylko odpowiedni komfort użytkowania, ale pozwoli także na zaoszczędzenie pieniędzy w postaci obniżenia rachunków za ogrzewanie. Wspomniane ważne parametry to współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalność energii cieplnej G. Każdy producent stolarki okiennej jest zobowiązany do udzielenia informacji na temat tych parametrów przed zakupem. Czym są współczynniki U i G? Współczynnik przenikania ciepła U wyrażany się jednostką W/m2K. Im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym izolacyjność termiczna okna jest większa. Oznacza to, że w ciągu jednej godziny przez okno przenika mniejsza ilość ciepła. Jeśli chodzi o współczynnik g – odpowiada on za stosunek całkowitej przepuszczalności energii do padającej na szybę energii słonecznej. W skrócie – im wyższy współczynnik g, tym więcej energii przenika przez szyby do pomieszczeń, tym samym ogrzewając je.

Właściwa izolacja to nie wszystko

Poza opisanymi powyżej parametrami związanymi ze stopniem izolacji szyby i jej przepuszczalnością ciepła warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną właściwość – budowę profilu okiennego. Jest to cecha szczególnie ważna w przypadku mniejszych okien stosowanych np. w piwnicach, czy garażach. Profil okien montowanych w takich miejscach może wynosić nawet do 40 procent powierzchni całego okna! W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się okna PCV, gdyż już na etapie projektowania można właściwie w dowolny sposób ustawiać izolacyjność profili np. poprzez zmianę ilości komór powietrznych lub ich wielkości. Nie dziwi więc fakt, że okna PCV są obecnie najbardziej powszechnym rozwiązaniem. Argumentów przemawiających za wyborem okien PCV jest wiele, m.in. stosowanie praktycznych, nowoczesnych rozwiązań, łatwy montaż, możliwość dostosowania do potrzeb klienta (np. w przeciwieństwie do okien drewnianych), łatwość utrzymania, regulacji itd. Szeroki wybór okien PCV dostępny jest na stronie Ekoplast Kraków. Zapoznaj się z ofertą i wybierz najlepsze okna dla Twojego domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here