Korzyści z zabawy w udawanie

0
1141

Małe dzieci uczą się poprzez wyobrażenie i działanie, dlatego zdarza się, że Twoje dziecko używa przedmiotu do przedstawienia czegoś innego, jednocześnie nadając mu akcję i ruch. Świetną propozycją w czasie rozwoju tego rodzaju umiejętności będzie zabawa z narzędziami dla dzieci. Jednak ta udawana gra nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Cały proces buduje umiejętności w wielu istotnych obszarach rozwojowych.

Umiejętności językowe

Czy kiedykolwiek słuchałeś, jak Twoje dziecko angażuje się w wyobrażoną zabawę ze swoimi zabawkami lub przyjaciółmi? Prawdopodobnie usłyszysz kilka słów i zwrotów, o których nigdy nie myślałeś, że je zna. W rzeczywistości często słyszymy własne słowa odzwierciedlone w zabawie dzieci, które mogą doskonale naśladować mamę, tatę i nauczyciela. Udawaj, że gra pomaga dziecku zrozumieć siłę języka. Ponadto udając, że bawi się z innymi, dowiaduje się, że słowa dają mu możliwość odtworzenia historii lub zorganizowania zabawy. Ten proces pomaga Twojemu dziecku nawiązać połączenie między językiem mówionym i pisanym – umiejętność, która później pomoże mu nauczyć się czytać.

Umiejętności społeczne i emocjonalne

Kiedy twoje dziecko angażuje się w udawaną zabawę, aktywnie eksperymentuje ze społecznymi i emocjonalnymi rolami życia. Poprzez grę kooperacyjną uczy się, jak zmieniać się, dzielić się odpowiedzialnością i twórczo rozwiązywać problemy. Kiedy dziecko udaje, że jest inną postacią, ma doświadczenie „chodzenia w czyichś butach”, co pomaga nauczyć ważnej umiejętności rozwoju moralnego i empatii. Małe dzieci widzą świat z własnego egocentrycznego punktu widzenia, ale dzięki dojrzewaniu i wspólnej zabawie dziecko zacznie rozumieć uczucia innych. Stosowanie narzędzi dla dzieci pozwala na budowanie relacji w grupie rówieśniczej, a także wpływa na rozwój współpracy. Buduje również poczucie własnej wartości, kiedy odkrywa, że może być kimkolwiek.

Umiejętności myślenia

Zabawa zapewnia dziecku wiele problemów do rozwiązania. Niezależnie od tego, czy chodzi o dwoje dzieci, które chcą odegrać tę samą rolę, czy szukają odpowiedniego materiału, który mógłby stworzyć dach dla teatru, twoje dziecko korzysta z ważnych umiejętności myślenia poznawczego, które wykorzysta w każdym aspekcie swojego życia, teraz i na zawsze. Wzbogacenie jego zabaw o narzędzia dla dzieci daje ogromne możliwości rozwoju w zakresie wyobrażenia sobie nie tylko, jak to jest wcielić się w rolę ogrodnika czy majsterkowicza, ale również jakie problemy można napotkać na swojej drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here