Kudzu – pochodzenie, stosowanie i efekty

0
407
Kudzu

Lista specyfików prozdrowotnych, którymi zachwycają się Polacy, już od dłuższego czasu systematycznie się wydłuża. Jednym z najciekawszych wydaje się korzeń kudzu. Czas więc przyjrzeć się mu bliżej i spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, co może nam on zaproponować.

Co to jest kudzu? Kudzu to roślina nazywana również opornikiem. Jest rośliną pnącą, która w naturalnych dla siebie warunkach może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Pochodzi z Japonii, już od wielu wieków znajduje jednak zastosowanie także w chińskiej medycynie ludowej. Kudzu to propozycja idealna dla osób zachwycających się walorami wizualnymi roślin pnących, z medycznego punktu widzenia atrakcyjne są jednak przede wszystkim jej liście i korzeń. To właśnie korzeń kudzu wzbudzał zaciekawienie wśród starożytnych medyków, o dużym zainteresowaniu nim możemy jednak mówić również współcześnie. W Japonii i Chinach typowe dla Kudzu właściwości sprawiały, że roślina była wykorzystywana tak podczas leczenia grypy, jak i wysokiej gorączki, nudności i migren. Jej korzeń uważano za cenne wsparcie w przypadku alergii. Zwracano też uwagę na to, że wśród osób czerpiących korzyści z jego praktycznego zastosowania znajdują się również cukrzycy. Popularne było też stosowanie kudzu podczas leczenia uzależnień, zwłaszcza w pierwszym okresie, gdy chorym dawał się we znaki syndrom abstynencyjny.

Kudzu – czego się spodziewać?

Korzeń kudzu cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że wiele osób przekonuje nas o jego skuteczności. Wcale nie mniejsze znaczenie wydaje się mieć to, że jest to rozwiązanie zasługujące na miano uniwersalnego. Zwykle wspomina się o nim przede wszystkim jako o środku wspomagającym walkę z uzależnieniami. Podkreśla się jednak również, że sprawdza się znakomicie także w odniesieniu do kobiet po menopauzie, a także wtedy, gdy potrzebujemy porannego zastrzyku energii, a szukamy rozwiązania zdrowszego niż kawa. Ostatnie lata to, z kolei, okres, w którym coraz więcej uwagi poświęca się znaczeniu kudzu dla profilaktyki nowotworowej, w tym zwłaszcza w odniesieniu do raka prostaty. Korzeń kudzu nie może zastąpić wizyty do lekarza, jest jednak interesującym rozwiązaniem wspomagającym leczenie. Warto pamiętać jednak o tym, że nie jest rozwiązaniem dla każdego. Nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Należy go też unikać zmagając się z zaburzeniami hormonalnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here