Lampa w salonie. Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

0
1886

Oświetlenie ma ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia. Szczególną rolę odgrywa w salonie, który stanowi nie tylko oazę odpoczynku i spokoju po ciężkim dniu, ale również reprezentacyjne miejsce w każdym domu. Jak wybrać lampę, która podkreśli charakter pokoju dziennego?

Obowiązkowa lampa sufitowa

Pokój dzienny to miejsce przeznaczone do relaksu, spędzania czasu z rodziną, oraz przyjmowania gości. Ogółem, salon pełni funkcję zarówno reprezentacyjną, jak i  podkreślającą estetykę całego mieszkania – można powiedzieć, że stanowi jego „zwieńczenie”. 

Jak wiadomo, bardzo ważnym elementem tego pomieszczenia jest odpowiednio dobrane i rozplanowane oświetlenie. To ono decyduje, jakie elementy wyposażenia będą wyraźnie wyeksponowane, a które pozostaną ukryte. Za pośrednictwem barwy i natężenia światła wpływa również na atmosferę panującą we wnętrzu.

Oczywiście pierwszym, co przyjdzie nam do głowy podczas planowania zakupu lampy do salonu, będzie oprawa sufitowa. Faktycznie, oświetlenie główne jest zupełnie niezbędne i powinno być dobrane pod kątem wielkości pomieszczenia. 

W przypadku większego metrażu, konieczny będzie montaż lampy o dość dużym zasięgu, czyli z wieloma punktami (np. kilkoma kloszami) rozpraszającymi światło. W bardzo dużych salonach zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie dwóch lamp sufitowych (jednej w centralnym punkcie pokoju, drugiej np. bezpośrednio nad stołem). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że światło obejmie swym zasięgiem wszystkie części pomieszczenia, nie pozostawiając żadnych zacienionych miejsc.

Praktyczne oświetlenie funkcjonalne

Jednak lampa sufitowa to nie wszystko. W salonie liczy się odpowiedni nastrój, który można osiągnąć m.in. przez zastosowanie półcienia. Wprowadzimy go do wnętrza za pomocą oświetlenia funkcjonalnego, czyli przynajmniej jednej dodatkowej oprawy. 

W większych pomieszczeniach mile widziane są lampy stojące z możliwością regulacji natężenia światła. Stanowią nie tylko ozdobę same w sobie, ale są również wysoce praktyczne. W odróżnieniu od przytwierdzonych na stałe kinkietów, można w każdej chwili wymienić je na nowe lub przestawić w inne miejsce. Jest to ważne głównie ze względu na funkcję, którą pełnią – mają rozjaśniać określone strefy, np. przy kanapie, telewizorze, stoliku kawowym, czyli przydać się podczas czytania książki czy oglądania filmu.

Mimo to w niektórych przypadkach to właśnie oświetlenie ścienne jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca, np. w niewielkich salonach i wnętrzach urządzonych w duchu minimalizmu. Jako ścienne oprawy funkcjonalne stosuje się zazwyczaj kinkiety lub taśmy LED z diodami o większej liczbie lumenów, koniecznie skierowane w odpowiednim kierunku (ku dołowi).

Jakość lampy

Nie ma wątpliwości, że jednym z głównych wyznaczników, którym kierujemy się przy zakupie lampy, powinna być jej jakość. Im wyższa, tym większe szanse, że wybrany produkt posłuży nam przez wiele kolejnych lat. Oprawy z wyższej półki są wykonane z lepszych materiałów, ich design odpowiada współcześnie promowanym trendom wnętrzarskim, a do tego często posiadają dodatkowe, przydatne funkcje, takie jak np. możliwość regulacji barwy czy natężenia światła. 

Dlatego warto wybierać oprawy pochodzące od zaufanych, renomowanych producentów, które są dostępne w niższej cenie przede wszystkim w dobrych sklepach internetowych, takich jak Elektromag.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here