Namioty, plecaki, sandały, śpiwory i karimaty – czyli przygotowania na camping!

0
1641
Namioty, plecaki, sandały, śpiwory i karimaty - czyli przygotowania na camping!

Piękna pogoda już się zaczyna – to idealny czas żeby rozpocząć planowanie, a może nawet przygotowania na wyjazd na camping (lub kemping – nazywaj go jak chcesz! Ważne, żebyś korzystał z pięknej pogody). Na twojej głowie powinny w tym momencie znajdować się namioty (i to nie namioty ogrodowe!), plecaki, sandały, śpiwory, materace, karimaty, polary i wszystko inne, co może pomóc Ci przetrwać wśród dzikiej przyrody – lub na pięknej, zielonej łące. Ważne, że będzie to outdoor a nie spędzanie czasu przed telewizorem! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co będzie Ci potrzebne podczas campingu w Polsce lub za granicą.

Camping – to jedno słowo potrafi budzić zgoła odmienne emocje. Jedni usłyszawszy je desperacko zaczynają szukać wokół siebie najbliższego hotelu lub pensjonatu – jeżeli znajdujesz się właśnie w tej grupie, mamy nadzieję, że ten artykuł zmieni Wasze podejście do tematu. Nocowanie pod namiotem to czysta przyjemność i możliwość bardzo bliskiego obcowania z naturą – ciężka do porównania z czymkolwiek innym, jeżeli nie mieliście do tej pory przyjemności spędzać w taki sposób swojego wolnego czasu. To tym bardziej powód, żeby spróbować! Jeżeli chcesz zabrać się do sprawy na porządnie, co oczywiście będzie miało przełożenie na poziom Twojej satysfakcji z campingu, pozwólcie, że poradzimy, w co warto się wyposażyć, żeby nie napotkać po drodze żadnych niespodzianek. Zacznijmy więc – w skrócie powiemy, że opowiemy o odpowiednim obuwiu (w większości przypadków będą to sandały), rozwiązaniu na spanie (karimata lub śpiwór), odpowiednim plecaku, a także kurtce i polarze – jeżeli pogoda miałaby się pogorszyć, czego nie życzymy żadnemu uprawiającemu kemping czy camping turyście.

Namioty

Podstawowym wyposażeniem, które będzie potrzebne do udanego, a tak naprawdę właściwie jakiegokolwiek, campingu, jest namiot. Namioty można kupić we ogromnym rozrzucie cen, rozmiarów, rodzajów, marek i potencjalnych zastosowań. Jak nie będąc zapalonym miłośnikiem klimatów outdoor odnaleźć odpowiedni namiot dla siebie? Przyjrzymy się na razie ofercie marki Regatta, która posiada całkiem szeroką ofertę namiotów do różnych zastosowań w różnych punktach cenowych. Potrzebny Ci namiot rodzinny? Festiwalowy? Lub po prostu na camping? Zobacz poniżej rodzaje, które polecamy.

Namioty kopułowe

Namioty kopułowe, jak model Kivu oferowany przez sklep internetowy marki Regatta Great Outdoors wykorzystują układ dwóch skrzyżowanych wzajemnie ze sobą masztów namiotowych które tworzą wspomnianą już w nazwie kopułę. Taki układ zapewnia wysoką stabilność. To najbardziej popularny i uniwersalny rodzaj namiotów  – jak większość nowoczesnych namiotów renomowanych producentów, jest prosty i szybki do rozłożenia, zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i tak naprawdę powinien być pierwszym wyborem w większości sytuacji. Namiot tego typu rozkłada się około 10 minut. Tego typu namioty z uwagi na mniejszy rozmiar można śmiało wykorzystywać jako namioty ogrodowe – są jednak przystosowane, żeby znieść znacznie więcej.

Namioty tunelowe

Namioty tunelowe są zazwyczaj nieco droższe – jednak rekompensują to większą przestrzenią. Jeżeli zatem jedziesz w ekipie co najmniej 4 osób, najprawdopodobniej koszt namiotu policzony na przysłowiowego “łebka” okaże się niższy, niż w przypadku namiotów kopułowych. Namioty tunelowe rozkładają się od zewnątrz – oznacza to rozkładanie najpierw zewnętrznej warstwy, a dopiero później rozkładanie całego “środka” turystycznego namiotu. Oznacza to, że taki namiot jest bardzo wygodny do rozkładania podczas deszczu – ale mamy nadzieję, że nie będziecie musieli korzystać z tej zalety. Tak, czy inaczej – w kategorii “namioty 4 osobowe” zdecydowanie rekomendujemy namioty tunelowe.

Namioty samorozkładające się

To bezstresowe namioty z jednym pomieszczeniem – świetnie sprawdzą się np. jako namioty dla dzieci podczas, kiedy dorośli śpią w większym namiocie, lub jako namioty na festiwal – są lekkie, niedrogie i bardzo szybkie i proste do rozłożenia – rozbijają się same i zajmuje im to dosłownie jedynie około dwóch sekund! Podobnie, jak inne rodzaje namiotów, nawet pomimo swoich niewielkich rozmiarów, namioty samorozkładające się od Regatta posiadają kieszenie na przechowywanie przedmiotów i jaskrawe linki napinające dla świetnej widoczności namiotu.

Namiot to oczywiście podstawa wyposażenia campingowego – bez niego ciężko o noc wśród przyrody, o ile oczywiście nie wyznajecie twardego, “hardcorowego” podejścia do turystyki. Uważamy jednak, że to właśnie namiot zapewnia odpowiedni poziom komfortu i naturalności. Kolejnym elementem, który niewątpliwie okaże się przydatny i dopełnia już wymienione jest oczywiście element pozwalający na sen. Czyli oczywiście – śpiwór bądź karimata.

Śpiwór i karimata

Podczas wyjazdu do natury, Twoje łóżko, prześcieradło, kołdra i poduszka nabierają nowych nazw – Śpiwór i karimata. Jedno z nich będzie służyło jako zastępca łóżka, natomiast drugie, całej pościeli. Obydwa te przedmioty muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, żeby nie sprawić Ci przykrej niespodzianki w najmniej spodziewanym momencie, a do tego muszą składać się do naprawdę niewielkich rozmiarów, żeby nie nadwyrężać Twojej przestrzeni bagażowej. Karimaty samopompujące to świetne rozwiązanie – nie wymagają kompresora ani wytężonego dmuchania do osiągnięcia swojego pełnego potencjału – dzięki różnicy ciśnień, takie karimaty dosłownie pompują się same, bez konieczności noszenia ciężkich urządzeń. Jeżeli chodzi o śpiwory, sytuacja jest bardzo prosta – wystarczy zdecydować, czy zależy Ci na śpiworze jednoosobowym, czy dwuosobowym!

Plecaki do wyzwań specjalnych

Ostatni element, który będzie Ci niewątpliwie potrzeby podczas campingowej przygody jest to plecak. Męskie plecaki i damskie plecaki zazwyczaj różnią się od siebie wyłącznie kolorami, natomiast i jedne, i drugie powinny legitymować się dużą wytrzymałością, odpornością na deszcz oraz wysoką pojemnością. Takie plecaki mogą sprawdzić się równie dobrze w warunkach prawdziwej przygody, jak w tych miejskich – odpowiedni outdoorowy plecak wyśmienicie sprawdzi się choćby jako plecak na laptop. Polecamy bardzo dobre zapoznanie się z ofertą oraz własnymi potrzebami, ponieważ taki plecak będzie mógł przetrwać całe lata w Waszym posiadaniu!

Nie czekaj – wyjeżdżaj!

Jeszcze się zastanawiasz? To już najwyższy czas zbliżyć się do przyrody! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here