Okulary czy soczewki kontaktowe? Wybór należy do Ciebie!

0
1142
Okulary czy soczewki kontaktowe? Wybór należy do Ciebie!

To, czy w celu skorygowania swojej wady wzroku zdecydujesz się nosić okulary, czy soczewki kontaktowe, zależy głównie od Twoich osobistych preferencji. Podczas procesu podejmowania decyzji weź pod uwagę swój styl życia i oczekiwany komfort użytkowania. Uwzględnij również budżet, jaki masz do dyspozycji, a także estetykę rozwiązania.

Tradycyjne okulary – poznaj ich wady i zalety

Każde z rozwiązań, zarówno okulary, jak i soczewki, ma swoje wady i zalety odnośnie do aspektów związanych z dobrym widzeniem, wygodą stosowania czy zdrowiem oczu. Do największych korzyści płynących ze stosowania okularów zalicza się: łatwą konserwację, brak potrzeby dotykania oczu podczas ich zakładania i zdejmowania, co wiąże się z mniejszym ryzykiem infekcji, a także poniesienie jednorazowego, a nie – tak jak w przypadku soczewek – cyklicznego zakupu. Okularów w końcu nie wymienia się zbyt często. W przypadku pogłębienia wady wzroku optyk może po prostu wymienić szkła na mocniejsze, dopasowując je do starych oprawek. Okulary pozwalają również regulować ilość światła wpadającego do oka, co daje optymalny poziom komfortu i dobre widzenie w dowolnym świetle – zarówno dziennym, jak i sztucznym. Aby zapewnić sobie dodatkową ochronę przed UV, warto korzystać z fotochromowych szkieł, które blokują wpadanie do oka szkodliwego promieniowania.
Do wad okularów należy bez wątpienia problem z wiecznie zaparowanymi szkłami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i sezonie grzewczym. Okulary stanowią również pewne ograniczenie w uprawianiu sportu oraz w zajęciach dynamicznego tańca – mogą łatwo spaść i ulec zniszczeniu. Często także przysłaniają górną powiekę oka, czyniąc starannie wykonany makijaż niemal niewidocznym.


Soczewki kontaktowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Soczewki mają wiele zalet w stosunku do okularów. Szkła kontaktowe znajdują się bezpośrednio na oku, więc widzenie, w szczególności widzenie peryferyjne, nie jest w żaden sposób zakłócone. Ogromną zaletą soczewek jest również pełna swoboda podczas uprawiania różnych aktywności i sportów, także tych wymagających zwinności i dynamiki ruchu. W przeciwieństwie do okularów, które mogą łatwo upaść na ziemię i zniszczyć się, soczewki dają prawdziwą wolność pod tym względem. Soczewki umożliwiają także to, czego w żadnym wypadku nie dają okulary, a więc szansę na tymczasową zmianę koloru tęczówki. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą mieć albo właściwości korekcyjne, albo wyłącznie dekoracyjne. Odpowiednio dobrane, będą podkreślać unikalny wygląd na co dzień lub dopełniać strój przygotowany na specjalną okazję, na przykład bal karnawałowy lub Halloween.
Jeśli chodzi o wady soczewek, to warto tu wymienić początkowe trudności z ich zakładaniem i zdejmowaniem. Na szczęście, po kilku dniach ćwiczeń, niedogodność ta powinna szybko zniknąć. Ponadto, soczewki mogą nieco ograniczać liczbę tlenu docierającego do oka, dlatego szczególną uwagę należy przykładać do jakości wybieranych szkieł kontaktowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here