Poszukiwanie idealnej pracy

0
538
Poszukiwanie idealnej pracy

Jeżeli nie jesteś szczęściarzem, który posiada atrakcyjną, dobrze płatną pracę, będącą spełnieniem wszelkich oczekiwań, to znalezienie nowej może okazać się trudnym i frustrującym doświadczeniem. Możesz ułatwić sobie to zadanie, jeśli zastosujesz skuteczną strategię. Warto pamiętać, że wskazówki dotyczące poszukiwania pracy są powszechnie dostępne. Możesz skorzystać nie tylko z zawartości licznych witryn internetowych, z pomocą przyjdzie też prasa czy lokalne media. Znajomość bieżącej sytuacji na rynku pracy będzie przydatna dla osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową oraz dla doświadczonych pracowników, którzy planują zmianę pracy.

Zanim rozpoczniesz wysyłanie dokumentów aplikacyjnych, zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami oraz rodzajem pracy, którą chcesz i potrafisz wykonywać. Im większe masz doświadczenie, tym bardziej prawdopodobne jest, że szybko znajdziesz zatrudnienie, które zapewni Ci większą satysfakcję. Musisz także znać swoje oczekiwania względem nowej pracy, ponieważ jeśli nie jest to zajęcie zdalne, będziesz spędzać w pracy przynajmniej jedną trzecią doby. Powinieneś/powinnaś określić swoje priorytety, co jest dla Ciebie najważniejsze: szczebel stanowiska, wielkość wynagrodzenia, prestiż, charakter wykonywanych obowiązków, lokalizacja czy na przykład rozwój? A może coś zupełnie innego? Pamiętaj, że zanim zaproponujesz swoją kandydaturę, dobrze jest poznać firmę. Dzięki temu po pierwsze upewnisz się, że jej profil jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Po drugie będziesz mógł/mogła uwzględnić tą wiedzę w liście motywacyjnym i wykazać się nią podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadbaj o profesjonalne CV

Twoje Curriculum Vitae jest nadal jednym z najważniejszych narzędzi w poszukiwaniu pracy. Zadbaj więc, by było prawidłowo skonstruowane. W tym artykule możesz dowiedzieć się jak właściwie wypełnić rubrykę dotyczącą zainteresowań. Zarówno pod względem zawartości jak i od strony wizualnej. Musi ponadto być zgodne z obowiązującymi standardami oraz wymaganiami pracodawcy. CV jest nie tylko informacją o Twoim doświadczeniu zawodowym i dotychczasowym przebiegu kariery. Stanowi reklamę Twojej kandydatury, dlatego warto pochwalić się w nim dodatkowymi umiejętnościami lub ukończonymi kursami, nawet jeśli nie są bezpośrednio związane z charakterem stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj jednak, by całość była czytelna i przejrzysta. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje CV jest poprawne, skorzystaj ze wskazówek zawartych na stronach internetowych. Większość z nich oferuje także niezwykle pomocne kreatory online oraz wzory CV.

Budowanie własnej marki

Warto wiedzieć, że w trakcie naboru pracowników rekruterzy przeglądają profile kandydatów w mediach społecznościowych i dedykowanych serwisach. Często korzystają z zasobów z LinkedIn, jako głównego narzędzia wyszukiwania, szczególnie w przypadku osób posiadających specjalistyczną wiedzę. Dzięki odpowiednio stworzonemu profilowi możesz zaprezentować swoje kompetencje, kwalifikacje, pochwalić się umiejętnościami. Przemyślana autoprezentacja może przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy i skutkować zaproszeniem na spotkanie. Dotyczy to także takich serwisów jak Facebook czy Twitter, dlatego jeśli poszukujesz pracy, powinieneś/powinnaś wykazać się szczególnym rozsądkiem w trakcie publikowania treści na profilu. Warto zweryfikować lub ograniczyć ilość osób, które będą je widzieć.

Nie tylko Internet

Samo przeglądanie zasobów sieci nie gwarantuje zdobycia posady, mimo że Internet jest najpopularniejszym miejscem jej poszukiwania. Często zdarza się, że pracodawcy zamieszczają oferty pracy w bardziej tradycyjny sposób, w gazetach codziennych, branżowych czasopismach lub lokalnych mediach. Warto i z nimi być na bieżąco. Im więcej przydatnej wiedzy w tym zakresie tym lepiej. Tutaj na przykład można uzupełnić posiadaną wiedzę na temat szukania idealnej pracy. Dobrym pomysłem wydaje się także bezpośredni kontakt z firmą nawet, jeśli obecnie nie prowadzi naboru. Jeżeli tylko taki się rozpocznie z pewnością sięgnie najpierw do swoich zasobów dokumentów aplikacyjnych, a Twoje CV już tam będzie. Bądź przygotowany/przygotowana na to, że nie od razu zdobędziesz pracę. Jednak dzięki wytrwałości na pewno osiągniesz cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here