Prowadzenie książki przychodów i rozchodów

0
317

Prowadzenie KPIR to ewidencja księgowa, w której ujmowane są wszystkie operacje gospodarcze. Dokonane są przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i w postaci spółek: jawnej, cywilnej oraz partnerskiej. Wybór formy opodatkowania przychodu na zasadach ogólnych lub podatek liniowy obliguje do prowadzenia KPIR. W pozostałych przypadkach książka przychodów i rozchodów jest obowiązkowa po przekroczeniu wskazanego przez prawo limitu przychodów za poprzedni rok obrotowy.

Niestety prawa i obowiązki związane z ewidencją księgową nie należą do łatwych czynności. Zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy chcą w pełni skupić się na prowadzeniu działalności, kontakcie z klientem, a nie zajmować się tzw. papierologią. Prowadzenie KPIR oczywiście to księgowość uproszczona, mimo to wymaga także specjalistycznej wiedzy.

Koszty zatrudnienia księgowej są wysokie, to spory koszt zwłaszcza dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność. Dlatego też warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które kompleksowo zajmie się obsługa księgową. Książka przychodów i rozchodów z pewnością będzie dobrze prowadzona, biorąc pod uwagę doświadczenie prowadzących biuro osób. Obowiązki prowadzenia KPIR przez biuro rachunkowe oczywiście nie zwalniają przedsiębiorcy z konsekwencji ewentualnych przyszłych nieprawidłowości. Jednak w razie narażenia go na straty finansowe, może on dochodzić odszkodowania od biura rachunkowego. Biura są ubezpieczone na wypadek takich zdarzeń. Zdarza się to rzadko, z reguły obowiązki prowadzenia KPIR przez biuro rachunkowe są prawidłowo wykonywane. Konkurencja między biurami rachunkowymi jest dużą, dlatego też dbają one o swoich klientów. Dodatkowo starają się często doradzać w sprawach podatkowych, aby przedsiębiorcy mogli ograniczyć koszty prowadzenia działalności.

Z pewnością zaoszczędzony czas na naukę prowadzenia ewidencji księgowej może być spożytkowany na pozyskanie nowych klientów. Przełoży się to bezpośrednio na większy zysk firmy, który z kolei można przeznaczyć na nowe inwestycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here