Spływy kajakowe rzeką Brdą – dlaczego warto?

0
1435
Spływy kajakowe rzeką Brdą - dlaczego warto?

Zabiegani, zajęci milionem spraw nie mamy chwili na odpoczynek. A nawet jak pojawiają się takie momenty to ciężko poczuć się odprężonym. Główną przyczyną jest to, że ciągle jesteśmy zbyt blisko codziennych powinności. Warto więc oddalić się od nich i zbliżyć do natury, a przy okazji odkryć nowe zakątki naszego pięknego kraju. Ciekawą propozycją jest spływ kajakowy rzeką Brdą!

Rzeka Brda – tu odzyskasz radość życia!

Nierzadko życie w dużych aglomeracjach jest dzisiaj koniecznością, bo w takich ośrodkach miejskich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań tętni zawodowe życie. Realizujemy się więc i pniemy na pracowniczej drabince coraz wyżej i wyżej, aż nie zauważamy momentu, gdy powinniśmy solidnie się zrestartować i odpocząć. Solidnie to znaczy oddalić się od miasta i wrócić na łono natury, gdzie naprawdę można na nowo odzyskać siły niezbędne do pokonywania kolejnych życiowych przeszkód. Miejscem, w którym prawdziwie naładujemy baterie, są okolice Borów Tucholskich, a konkretnie rzeka Brda.

Brda – co o niej wiemy?

Płynie przez dwa województwa: Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie, jej bieg kończy się w Bydgoszczy, gdzie łączy się z Kanałem Bydgoskim, a dalej już wpływa do Wisły. Nazwa Brda oznacza wypłukany wodą wąwóz (ze staropolskiego – od słowa “debrza”) i jak się okazuje – to określenie idealnie oddaje jej charakter, bo rzeka majestatycznie i dziko wije się w pięknym krajobrazie, między morenowymi wzniesieniami, które są niejako znakiem rozpoznawczym okolic Borów Tucholskich. Łączna długość rzeki wynosi 238 km, z czego jej zdecydowana większość (aż 210 km) jest idealna do spływów! Planując więc taką wyprawę, zapraszamy na stronę https://www.splywy.pl/brda/, a niezdecydowani niech czytają dalej!

Dlaczego Brda jest wyjątkowa?

Przede wszystkim decyduje o tym kilka ważnych czynników, w szczególności atrakcyjna długość spływu, o której wspominaliśmy już wcześniej. Aż 210 kilometrów, z jakich można korzystać, to naprawdę pokaźny wynik!

Dochodzą do tego kolejne zalety jak doskonałe oznakowanie, a także niskie wahania przepływów, co gwarantuje komfortowe wycieczki. Ma to ogromne znaczenie dla osób początkujących. Tak dobre warunki dla dopiero zaczynających swoją przygodę ze spływami kajakowymi wynikają głównie z tego, że w regionie występuje duża ilość jezior, przez które przepływa rzeka.

Wpływają na to również niskie opady atmosferyczne, spore zalesienie i chłonność gleby. Najważniejsze jest jednak to, że spływy kajakowe Brdą to powrót do natury w jej najdzikszym wydaniu. Według wielu turystów odwiedzających regularnie okolice Brdy, trasa zasługuje na miano jednej z piękniejszych nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Zapraszamy więc w te strony każdego, zarówno tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę ze spływami kajakowymi, jak i bardziej doświadczonych, którzy nie mieli jeszcze okazji, by popływać na tym terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here