Stolarka okienna bez tajemnic

0
1558
Stolarka okienna bez tajemnic

Laikowi wszystkie okna mogą wydawać się podobne. W praktyce stolarka okienna to szeroka i bardzo zróżnicowana kategoria produktów. Parametry poszczególnych z nich powinny zostać dopasowane do warunków atmosferycznych w danym miejscu oraz potrzeb klienta. Poniżej kilka wskazówek, jak kupować okna i wykorzystać w pełni ich potencjał.

Nowoczesna stolarka okienna

Polscy producenci stolarki okiennej eksportują swój asortyment nawet na najdalej położone rynki, jak chociażby ten australijski, amerykański czy kanadyjski. Rodzime firmy podążają z duchem czasów i skupiają się na oknach plastikowych oraz aluminiowych. Wykonana z tych materiałów stolarka okienna to jedna z ważniejszych wizytówek polskiego eksportu w Europie i na innych kontynentach. Właśnie z nich słynie nadwiślańska branża okienna i drzwiowa, a polscy konsumenci mogą sugerować się wskaźnikami globalnego popytu.

W kraju coraz popularniejsze stają się okna wykonane z minimalistycznego aluminium. To rozwiązanie idealne zwłaszcza podczas realizacji wielu współczesnych projektów, opartych na wielkich przeszkleniach. Wąskie i zarazem wytrzymałe profile komponują się z wystrojem nowoczesnych wnętrz, zapewniają też maksymalny dopływ światła dziennego do pomieszczenia. Jeżeli stolarka okienna zostanie dodatkowo uzupełniona innowacyjnymi szybami o znacznej przepuszczalności promieniowania słonecznego, wówczas będzie można zimą przykręcić ogrzewanie. Wewnątrz i bez niego uda się utrzymać przyjemną temperaturę.

Nieco tańszą alternatywą dla aluminium pozostają okna PVC. Z biegiem czasu ich postrzeganie zmienia się, a znaczenie rośnie w oczach polskich konsumentów. Wykonana z tworzyw sztucznych stolarka okienna to już nie tylko białe profile, stanowiące dawniej przyjemną odmianę po wyrzuceniu starych drewnianych okien. Dzisiaj takie modele można zamówić w przeróżnych kolorach, przez co jeszcze łatwiej dopasować je do już posiadanego wyposażenia czy elewacji. Istotniejsze pozostaje jednak to, co niewidoczne. A mianowicie szczelne okucia i profile gwarantujące ochronę nie tylko przed zimnem, ale również silnym wiatrem czy wodą.

Czas na nowe okna

Kiedy zdecydować się na wymianę okien? Zapytany o to konsultant producenta okien Hensfort wskazuje na kilka przesłanek, które powinny dać inwestorom do myślenia. Tą najbardziej charakterystyczną są wysokie rachunki za ogrzewanie wnętrz i tak pozostających na ogół dosyć chłodnymi. Warto pamiętać, że nawet najlepsze w danej chwili okna kiedyś się zużyją. Wpływa na to wiele czynników, począwszy od częstotliwości otwierania, przez prawidłową konserwację, aż po warunki atmosferyczne oddziałujące na okna. Przesłanką za wymianą będzie zatem odczuwalna nieszczelność okuć i ram.

Nowa stolarka okienna powinna zainteresować osoby zmierzające do uczynienia swojego domu czy biura bardziej energooszczędnym oraz przyjaznym środowisku. Jej wymianę rozsądnie zaplanować wraz z przeprowadzaniem generalnego remontu. Dzięki temu nie trzeba będzie dwa razy sprzątać, a dodatkowo można też liczyć na rabaty od profesjonalnej firmy budowlanej.

Na wykonawcach nie opłaca się oszczędzać, ponieważ fachowo przeprowadzony montaż to połowa sukcesu. Drugą jest dopasowanie okna do warunków otoczenia, wymogów ekologii i własnych oczekiwań. Dobra wiadomość jest taka, że współcześnie produkowana stolarka okienna reprezentuje znacznie wyższy poziom niż okna sprzed kilku czy kilkunastu lat. Chroni przed stratami ciepła, zapewnia komfort akustyczny, rozświetla wnętrza, przy okazji dogrzewając je zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here