Wentylator łazienkowy w 4 krokach- co musisz wiedzieć

0
1078
Wentylator łazienkowy

Nikt z nas nie lubi, gdy dopiero wyprane ubrania nie schną w łazience, a na ścianach oraz suficie pojawiają się czarne plamki świadczące o początkach grzyba. Czy i jak można tak dramatycznej sytuacji  zapobiec? Odpowiedzią na powyższe problemy jest wentylator łazienkowy, który pozwoli na sprawną cyrkulację powietrza w łazience. Koniecznie przeczytaj i dowiedz się niezbędnych informacji na temat rodzaju wentylatora, który najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience.

  1. Po co nam wentylator?
  2. Jak dobrać wentylator?
  3. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?
  4. Wybór wentylatora ze względu na montaż

Po co nam wentylator?

Kąpiel w wannie z bąbelkami to jeden z przyjemniejszych sposobów na zrelaksowanie się po trudach całego tygodnia. Wyobraź sobie sytuację, w której właśnie odpoczywasz w wannie lub tez bierzesz ciepły prysznic. Woda przyjemnie otula Twoje ciało, ale zaraz, zaraz… W całe łazience para wodna osadza się na ścianach, kafelkach, suficie, a nawet podłodze. Ty zamiast odpoczywać zaczynasz czuć, że jest Ci po prostu zbyt duszno z powodu wilgoci w zamkniętej i niewentylowanej łazience. Okropne uczucie, prawda? Można temu zapobiec. W tym celu stosuje się wentylator łazienkowy! Wentylator do łazienki ma przede wszystkim zapewnić dobry przepływ oraz obieg powietrza, dzięki czemu w łazience podczas kąpieli/ prysznica wilgotne powietrze ma możliwość swobodnie przepływać. Ze względu na charakter łazienki, wentylator kanałowy łazienkowy lub tez wentylator wyciągowy łazienkowy mogą zapewnić odprowadzenie wilgoci, która tworzy się podczas kąpieli, prania ubrań oraz ich suszenia. Niewentylowane pomieszczenie zaczyna wchłaniać wilgoć w ściany i tynk, a stąd już bardzo krótka droga do powstania niebezpiecznego grzyba na ścianach. Ponadto ubrania w słabo wentylowanym pomieszczeniu właściwie nie wysychają, przez co tęchną i w konsekwencji trzeba ponownie je prać (praca, zużywanie energii etc.).

Jak dobrać wentylator?

Wentylator łazienkowy może się różnić jeden od drugiego, dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą być kluczowe w przypadku przyszłego satysfakcjonującego korzystania z wentylatora. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj, jakiego ma być wentylator do łazienki. Wentylator łazienkowy może być wolnostojący, jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się wentylatory, które są wbudowane. Ponadto należy także przyjrzeć się typowi wentylatora. Wentylator do łazienki może być z ruchomymi śmigłami. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wentylatorem wyciągowym. Wentylator wyciągowy łazienkowy pozwala na zwiększenie szybkości przepływu powietrza, dzięki czemu pozbycie się wilgoci z łazienki jest szybsze. Wentylator wymaga jednak dostarczenia energii, która pozwoliłaby na sprawne wyprowadzenie wilgotnego powietrza. Z kolei wentylator kanałowy łazienkowy z kolei przeznaczony do intensywnej pracy, dzięki czemu cyrkulacja powietrza jest znacznie sprawniejsza.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?

Podczas wybory, zwróć uwagę na to, aby wentylator do łazienki spełniał Twoje podstawowe oczekiwania. W pierwszej kolejności przyjrzyj się wielkości wentylatora. Ten z pozoru prozaiczny parametr może mieć znaczący wpływ na Twoją satysfakcję z urządzenia. Zwróć także uwagę, aby wentylator łazienkowy był przeznaczony do używania wewnątrz budynków. Ponadto wentylator powinien mieć moc około 16 W, a liczba obrotów nie powinna być mniejsza niż 2600 obrotów na minutę. Zwróć także uwagę, aby Twój wentylator kanałowy łazienkowy/ wentylator wyciągowy łazienkowy posiadał stosunkowo duży wlot. Pozwoli to na znacznie sprawniejszą cyrkulację powietrza niż w przypadku, gdy kupisz wentylator do łazienki z małym wlotem powietrza. Wentylator łazienkowy ponadto powinien także pracować w stosunkowo cichy sposób. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ zbyt głośny wentylator będzie mógł Ci uprzykrzać życie podczas codziennego użytkowania. Jak wiadomo, nie ma nic gorszego niż głośny wentylator podczas kąpieli, w której chcesz się zrelaksować, a nie dodatkowo złościć. Zwróć także uwagę, aby Twój wentylator łazienkowy był wykonany z trwałych materiałów, które łatwo się nie niszczą.

Wybór wentylatora ze względu na montaż

Montaż wentylatora do łazienki może być dosyć trudny. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, gdzie będzie zamontowany wentylator. Wentylator łazienkowy umieszczony tuż nad kabiną prysznicową/ wanną powinien być o bezpiecznym napięciu, ponieważ odbijające się krople wody mogłyby wywołać niebezpieczeństwo. Z koeli wentylatory, które będą znajdować się w oddali od źródła wody, powinny być dopasowane zarówno wielkością, kształtem, a także przepustowością w zależności od wielkości pomieszczenia oraz częstotliwości korzystania z niego. Pamiętaj także, że wentylatory różnią się między sobą. Dlatego też uwzględnij wszystkie plusy i minusy, jakie ma wentylator kanałowy łazienkowy oraz wentylator wyciągowy łazienkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here