Wychowawca kolonii

0
1484
Wychowawca kolonii

Czym zajmuje się Wychowawca kolonii?

Osoba ta odpowiedzialna jest za opiekę nad dziećmi podczas wakacyjnego lub zimowego wyjazdu wypoczynkowego, a także za organizowanie im zajęć. Wiadomo, że jest to zajęcie sezonowe i wiąże się z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji – przede wszystkim osoba, chcąca być wychowawcą na kolonii, musi być przede wszystkim odpowiedzialna, świadoma swych czynów oraz zaradna, nie łatwo jest przecież uporać się z kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma dziećmi.

Do zadań wychowawcy kolonii należy utworzenie specjalnych grup kolonijnych na samym początku i utrzymanie w nich porządku, dyscypliny, a także podzielenie obowiązków między członków danej grupy.  Osoby te opiekują się dziećmi, czuwając nad ich dobrym samopoczuciem psychicznym oraz fizycznym.

Niezbędne jest organizowanie takich zabaw i zajęć, które będą inspirować i motywować dzieci, a także pozytywnie wpływać na ich rozwój. Niezbędna jest także kontrola czystości i odpowiedniego ubioru dzieci, dotyczy to w szczególności młodszych podopiecznych, którzy jeszcze nie do końca są tak samodzielni i nie potrafią wykonać wszystkich czynności samodzielnie.

Musi cechować się umiejętnością podejmowania decyzji i kontrolowania ich wykonania, sumiennością, poczuciem odpowiedzialności i troskliwością.

Dobrym wychowawcą nie będzie na pewno człowiek opryskliwy, wieczny pesymista. Nie zawsze nadają się na wychowawców osoby starsze (powyżej 60 lat), ludzie chorzy na serce, nerwowi i niepełnosprawni.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułWakacje w górach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here