Liliowce w ogrodzie – jak je uprawiać?

0
16
ogród

Liliowce to niezwykle wdzięczne i mało wymagające byliny ogrodowe, które zachwycają bogactwem barw i kształtów. Dzięki swojej wytrzymałości i długiemu okresowi kwitnienia są często sadzone w przydomowych ogrodach oraz parkowych rabatach. Chciałabyś ozdobić nimi także swoją działkę? Zanim rozpoczniesz uprawę, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Zobacz, jakie stanowisko będzie dla nich najlepsze i jak uprawiać te wyjątkowe rośliny, aby cieszyć się ich pięknem przez długie lata.

Wskazówki dotyczące uprawy liliowców

Liliowce są zdecydowanie trafnym wyborem dla początkujących ogrodników. Preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze znoszą półcień i mają niewielkie wymagania glebowe. Oczywiście, najlepiej wzrastają na glebie żyznej i przepuszczalnej, ale poradzą sobie także na innych podłożach. W zasadzie jedynym warunkiem dotyczącym uprawy jest to, aby miejsce nie było podmokłe, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. 

Termin sadzenia przypada na wczesną wiosnę lub jesień. Sadzonki liliowców mają wówczas czas na dobre zakorzenienie się przed nadejściem skrajnych temperatur. Aby rosły swobodnie, odstępy powinny wynosić około 35 cm. 

Warto zaznaczyć, że podstawą udanej uprawy liliowców są dobre sadzonki. Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-liliowcow/ oferuje sadzonki liliowców w różnych odmianach kolorystycznych i gatunkowych z gwarancją odmiany.

Przesadzanie nie powinno odbywać się zbyt wcześnie – najlepiej robić to co kilka lat, kiedy kępki staną się zbyt duże lub zauważysz, że doszło do zmniejszonego kwitnienia. Najlepszy termin na przesadzanie przypada na późne lato lub jesień.

Dlaczego liliowiec to HIT dla początkujących?

Rośliny są wyjątkowo proste w pielęgnacji i praktycznie samoobsługowe, a jedynym zmartwieniem ogrodnika jest podlewanie i dodatkowe nawożenie. Liliowce dobrze znoszą suszę, ale jeżeli upały trwają przez długi czas, należy zatroszczyć się o ich nawadnianie. 

A jak wygląda nawożenie liliowca? Tu również nie ma większych kłopotów, ponieważ do nawożenia rośliny w zupełności wystarczą nawozy wieloskładnikowe, które są przeznaczone dla roślin kwitnących. Takie preparaty dostarczają niezbędnych składników odżywczych i zapewniają zdrowe kwitnienie rośliny. 

Po przekwitnięciu bardzo ważne jest, aby usunąć zwiędłe kwiatostany, aby roślina mogła spożytkować całą energię na wytwarzanie nowych pąków i utrzymanie dobrej kondycji. Kiedy zbliża się koniec sezonu, można przyciąć liście na wysokość około 10 cm nad ziemią, przygotowując roślinę na zimowanie.

Ochrona liliowców przed szkodnikami i chorobami

A jak wygląda kwestia szkodników? Liliowce mogą być atakowane przez ślimaki oraz mszyce, które uszkadzają liście i pąki roślin, dlatego warto wprowadzić naturalne metody ich zwalczania, np. siatkę ochronną lub naturalne olejki roślinne. Aby zminimalizować ryzyko ataków szkodników i chorób, regularnie usuwaj uschnięte i chore liście oraz zasychające kwiatostany, nie pozostawiając przy tym resztek rośliny na rabatach, ponieważ mogą stanowić schronienie dla szkodników. Tyle wystarczy! Stosując się do naszych zaleceń, liliowce będą zdrowe i silne, a Ty będziesz cieszył się ich pięknem przez długi czas. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here