Jak urządzić strefę telewizyjną w salonie?

0
963
strefa telewizyjna w salonie

Telewizor to nieodzowny atrybut życia współczesnego człowieka, ważny element salonu, wokół którego często budowane jest całe wnętrze. Magda Knappe, projektantka wnętrz opowiada o opcjach projektowych strefy telewizyjnej w salonie.

Kilkadziesiąt lat temu istniała tylko jedna opcja projektowania strefy telewizyjnej – była to klasyczna ciężka „ściana” – dziś projektanci stosują wiele technik i materiałów, które sprawiają, że strefa ta jest rozpoznawalna, stylowa i funkcjonalna.

Meble modułowe

Najpopularniejszą alternatywą dla przestarzałych meblościanek są moduły meblowe o różnej wysokości i szerokości. Są to szafki i półki (podłogowe i wiszące), albo wstępnie zmontowane przez producenta, albo takie, które można łączyć według własnego pomysłu.

Meble modułowe pozwolą zapewnić miejsce nie tylko na telewizor, ale także na dodatkowe wyposażenie, na domową bibliotekę filmową, dokumenty, książki czy artykuły dekoracyjne. Meble modułowe można zaprojektować w jednym kolorze lub w kontrastowych lub uzupełniających się kolorach. Obecnie bardzo popularna jest opcja połączenia bieli z bielonym lub naturalnym kolorem dębu.

Wbudowane szafki / nisze w ścianach

Coraz częściej do dekoracji strefy telewizyjnej w salonie służą nisze, które są planowane na etapie opracowywania projektu wnętrz. Takie nisze mogą zastąpić zarówno regały, jak i półki. Często są używane w małych salonach, aby odciążyć przestrzeń, a jednocześnie uczynić ją bardziej funkcjonalną. W niszach można umieścić dekoracyjne oświetlenie pełniące funkcję dekoracyjną.

Kominek elektryczny lub bio-kominek

Nowoczesnym towarzyszem telewizora dużych salonów jest kominek elektryczny lub bio – kominek. Kominki elektryczne i bio-kominki są eleganckie, kompaktowe, bezpieczne i co najważniejsze są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego kominka. Urządzenia te są w stanie stworzyć klimat ekskluzywnej rezydencji w miejskim salonie i poprawić mikroklimat.

Obszar TV pomiędzy oknami

Planując obszar telewizyjny w małym salonie z dwoma oknami, można użyć ściany pomiędzy nimi na umieszczenie telewizora. Najczęściej w tym przypadku projekt ogranicza się do lekkiego i prostego panelu telewizyjnego.

Dekoracja ściany za telewizorem

Właściwa dekoracja ściany za telewizorem to jedno z ważnych zadań projektanta wnętrz. Tutaj jest wiele opcji: Dla zwolenników minimalistycznych rozwiązań ścianę można pomalować lub pokryć tapetą w tym samym kolorze co reszta ścian salonu.

Dla koneserów faktur dobrą opcją są imitacje lub prawdziwa cegła, kamień dekoracyjny, dekoracja ściany za telewizorem drewnianymi panelami lub panelami imitującymi fakturę drewna można również użyć tynku dekoracyjnego. Ściana za telewizorem może stanowić akcent kolorystyczny dla wnętrza, jeśli zostanie pomalowana na kontrastowy kolor lub pokryta tapetą z ciekawym wzorem. Bardziej egzotycznymi opcjami dekoracji ściany za telewizorem są ściany pokryte mchem czy panele tapicerowane różnymi tkaninami, zwykle z ciekawą fakturą.

Opcje instalacji telewizora

Sam telewizor w obszarze TV można postawić na poziomej powierzchni np. szafki lub powiesić na ścianie. Druga opcja jest lepsza w przypadku kompaktowych salonów, ponieważ w tym przypadku nie jest wymagana osobna półka na telewizor, co pomaga zaoszczędzić tak ważne centymetry wolnej przestrzeni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projektowaniu salonu zapraszamy do artykułu https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-salonu-architekta-wnetrz-slow-kilka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here