Jak przygotować mieszkanie na narodziny dziecka?

0
583
Jak przygotować mieszkanie na narodziny dziecka

Narodziny dziecka zawsze są wydarzeniem niezwykłym. Często wywracają życie rodziców do góry nogami, a jeśli jest to ich pierwsze dziecko, stawiają ich w roli nowej i nieznanej. Jak sprostać odpowiedzialności i odnaleźć się w nowej sytuacji. Z pewnością należy się do tego odpowiednio przygotować. Istotne jest nasze nastawienie, ale i warunki, jakie możemy zapewnić noworodkowi.

Niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie mieszkania. Uporządkowanie przestrzeni w taki sposób, by stała się przyjazna nowo upieczonym rodzicom i noworodkowi jest kluczowe. Czego nie może w niej zabraknąć?

Akcesoria dla najmłodszych i trochę starszych

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest miejsce do spania. Noworodek już od pierwszych dni życia może spać w swoim własnym łóżeczku, które na początek najlepiej postawić blisko łóżka rodziców. Dzięki temu będą mogli sprawować stałą opiekę nad maluszkiem także w godzinach nocnych. Łóżeczko ustawione w sypialni rodziców ułatwi też nocne karmienie.

Na łóżeczku albo komodzie warto położyć przewijak. To bardzo przydatne akcesorium, które sprawdza się podczas codziennej pielęgnacji niemowlęcia. Przewijanie, czesanie, ubieranie, czy nawilżanie przesuszonej skóry – wszystko to robimy właśnie na przewijaku.

Oprócz łóżeczka i przewijaka niezwykle przydatny jest też leżaczek. Choć nie powinien być stosowany w przypadku noworodków, doskonale sprawdza się już u niemowląt w wieku 4 miesięcy. Zainteresowane światem niemowlęta chętnie obserwują otaczającą je rzeczywistość i swoich rodziców. Ci natomiast mogą bez przeszkód wykonywać codzienne domowe obowiązki, sprawując jednocześnie nad dzieckiem opiekę. Zaletą leżaczka jest to, że jest lekki i może być ustawiany w dowolnym miejscu mieszkania albo przenoszony zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Pielęgnacja niemowlęcia to wiele codziennych czynności obejmujących opiekę nad dzieckiem. Kąpiele, czesanie, pielęgnacja pępka u noworodka to tylko kilka z nich. Jakie akcesoria będą do tego potrzebne? Z pewnością przyda się wanienka. Na kąpiele w dużej wannie przyjdzie jeszcze czas. Przygodę z kąpielą rozpoczynamy od mniejszej wanienki, którą można ustawić na stole albo specjalnym stelażu. Dla noworodków mogą się przydać specjalne wkładki do wanienki. Warto zaopatrzyć się też w nożyczki do obcinania paznokci u najmłodszych, szczotkę do pielęgnacji skóry głowy i pierwszych włosów oraz tetrowe pieluszki. Akcesoria dla najmłodszych i ich rodziców oferuje wiele sklepów stacjonarnych i internetowych, między innymi sklep dziecięcy Wozki-foteliki.pl.

Organizacja przestrzeni podporządkowana dziecku

Narodziny dziecka nie oznaczają, że wszystko w mieszkaniu musi ulec zmianie. Jednak kilka istotnych modyfikacji rzeczywiście warto wprowadzić. Nie od razu, bo przecież na to trzeba będzie poczekać, jednak po kilku miesiącach nasz noworodek zmieni się w ciekawego świata, raczkującego niemowlaka. To oznacza penetrowanie wszystkich – dozwolonych i bezpiecznych oraz mniej dozwolonych, a nawet stwarzających zagrożenie zakątków. Warto zadbać o to, by tych ostatnich było jak najmniej. Pochowajmy wszystkie przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie – ostre narzędzia, środki chemiczne, rzeczy, które dziecko może ściągnąć ze stołu albo na siebie zrzucić. Konieczne jest też zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. Służą do tego specjalne zaślepki.

Zanim przywieziemy dziecko do domu, warto zrobić w nim generalne porządki. Usuniecie dawno już nieużywanych sprzętów oraz przedmiotów, które niepotrzebnie zbierają tylko kurz, będzie z korzyścią dla każdego. Wskazane jest wypranie wszystkich tekstyliów w mieszkaniu, z którymi dziecko będzie miało styczność. Najlepiej użyć do tego detergentu przeznaczonego dla najmłodszych. W tym samym środku pierzemy też ubranka dla dziecka, jego pościel, kocyk itp. Koniecznie należy odkurzyć wszystkie domowe sprzęty oraz meble i dokładnie odkurzyć, a nawet wyprać dywan. Można też usunąć go z pomieszczenia, w którym przebywa niemowlę. Tym samym zminimalizujemy ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Wielu rodziców decyduje się też na odświeżenie mieszkania, zanim noworodek przyjdzie na świat. Malowanie warto przeprowadzić odpowiednio wcześnie, by użyte podczas remontu środki nie miały negatywnego wpływu na młody organizm. W odświeżonym mieszkaniu z pewnością lepiej poczują się też rodzice.

Bezpieczny dom zaaranżowany z myślą o najmłodszym członku rodziny to przejaw rodzicielskiej troski. Powyższe wskazówki mogą pomóc we wprowadzeniu odpowiednich zmian i przygotowaniu się na narodziny dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here