Jakie farby do malowania ścian wybrać?

0
886
Jakie farby do malowania ścian wybrać

Malowanie ścian może wydawać się prostą czynnością, sama w sobie faktycznie taka jest, ale czy wiesz jakie są rodzaje farb i do jakich wnętrz ich używać? Jeżeli właśnie kupiłeś mieszkanie albo zastanawiasz się nad remontem koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu przydatne informacje i porady dotyczące wyboru farb do wnętrz, jak również potrzebnych akcesoriów.

  1. Rodzaje farb do malowania ścian w różnych pomieszczeniach mieszkania.
  2. Co zrobić, gdy nie wiemy czy kolor ścian będzie pasował?
  3. Wałek czy pędzel – co wybrać?

Rodzaje farb do malowania ścian w różnych pomieszczeniach mieszkania

Do malowania wnętrz najczęściej używa się farb akrylowych lub lateksowych.

Farby akrylowe nadają się do malowania takich pomieszczeń jak przedpokój, korytarz, sypialnia, pokój dzienny czy salon. Są elastyczne i bardzo wydajne. Farby akrylowe to idealne farby do malowania ścian, ponieważ bardzo łatwo się je rozprowadza i szybko schną.

Farby lateksowe są to farby do ścian szczególnie takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Ich ogromną zaletą jest odporność na ścieranie, dzięki czemu łatwo możemy zetrzeć wszelkie zabrudzenia. Są idealne do domu, w którym mieszkają dzieci albo zwierzęta.

Stosunkowo nowym i bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem są farby ceramiczne. Farby ceramiczne, zwane także plamoodpornymi, są emulsjami lateksowymi wzbogaconymi o ceramiczne wypełniacze. To dzięki nim farba idealnie przywiera do ściany, jest odporna na plamy i szorowanie.

Ściana czy sufit pomalowane farbą ceramiczną wyróżniają się większą niż standardowa twardością, dlatego są odporne na wgniecenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Wykończenie jest gładkie i matowe, dzięki czemu powierzchnia nie trzyma kurzu. Farby ceramiczne łatwo się nakłada i mają dobrą przyczepność do powierzchni malowanej.

Co zrobić, gdy nie wiemy czy kolor ścian będzie pasował?

Kiedy już wybierzemy rodzaj farby, który będzie odpowiadał charakterystyce pomieszczenia, czas na wybór kolorów. Możemy dobierać kolory farby do ścian zgodnie z naszymi zmysłami estetycznymi lub poradami na stronach o urządzaniu wnętrz.

Jednak kiedy nie jesteśmy pewni czy kolory będą ze sobą dobrze współgrały, najlepszym wyjściem na rozwianie wątpliwości jest zakup testerów. Są to małe pojemności (ok. 30 ml) oryginalnej farby, dzięki którym możemy na własne oczy przekonać się jak dany odcień farby wygląda na ścianie, przy świetle dziennym czy sztucznym i jak on współgra z innymi kolorami.

Szeroką gamę kolorystyczną farb, jak i małych testerów znajdziemy w sklepie https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Farby-wewnetrzne/c/b2c-interior-paints.

Wałek czy pędzel – co wybrać?

Kiedy farby do wnętrz mamy już wybrane warto jeszcze zainteresować się tematem pędzli oraz wałków.

Wałek malarski to najczęściej wybierane akcesorium do malowania ścian. Stosujemy go do większych powierzchni, dzięki jego większym rozmiarom, szybko i wygodnie możemy pomalować dużą powierzchnię ścian czy sufitu. Wałki są bardzo wygodnym narzędziem, które minimalizuje zacieki.

Pędzel malarski jest przydatny podczas malowania, ponieważ jest precyzyjny i może wykończyć trudno dostępne miejsca. Wałek może być wykonany z włosia naturalnego lub syntetycznego. Najczęściej wybierane są wałki z włosiem syntetycznym, ponieważ nie wchłaniają wody z farby.

Reasumując, do pomalowania oprócz farby do ścian potrzebujemy wałka i pędzla, które możemy zastosować zamiennie w zależności od miejsca malowania. Warto zaopatrzyć się również w uchwyt teleskopowy, dzięki któremu może z łatwością wyregulować długość wałka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here