Kto pomoże przy rozwodzie kościelnym?

0
1005
Kto pomoże przy rozwodzie kościelnym

Rozwód kościelny, a precyzyjniej – stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, to przykre, ale coraz częstsze zjawisko. Jest zwykle naturalną konsekwencją rozwodu cywilnego, ale nie zawsze jest przedsięwzięciem oczywistym do otrzymania. Jak sama nazwa wskazuje, stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego jest bezpośrednio związane z czasem i sytuacjami występującymi przed zawarciem związku małżeńskiego. Wymaga zebrania odpowiedniego materiału dowodowego, wskazania konkretnych zapisów w prawie kanonicznym i właściwego opracowania skargi powodowej, które pozwolą na wszczęcie procesu przed sądem kościelnym.

Nie są to proste czynności. Wymagają bowiem nie tylko umiejętności zwięzłego i precyzyjnego wskazywania podstaw do unieważnienia małżeństwa, ale również znajomości przepisów prawa kanonicznego. Choć przed sądem kościelnym można występować osobiście, to ze względu na specyfikę procesów oraz ich wysoki poziom skomplikowania, przyjęło się korzystać z pomocy specjalistów. Kto zatem może pomóc przy rozwodzie kościelnym?

Adwokat kościelny a rozwód kościelny

Adwokat kościelny (również określany mianem prawnika kanonisty) to pełnoletnia osoba świecka lub duchowna, o nienaruszonej sławie i tytule licencjata kościelnego nadawanego zgodnie z Konstytucją Apostolską Sapientia Christiana. To również osoba, która posiada największą wiedzę i uprawnienia do reprezentowania stron w procesach dotyczących sakramentu małżeństwa, toczących się przed sądami kościelnymi na terenie Polski.

Specyfika procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego sprawia, że możliwe jest korzystanie z usług dowolnych prawników kanonistów, niekoniecznie tych, których kancelaria kanoniczna znajduje się w miejscowości w której przed sądem kościelnym będzie toczyć się proces. Dzięki temu nawet kiedy proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego toczy się np. przed Gdańskim Trybunałem Metropolitalnym, można korzystać z powodzeniem z usług adwokata kościelnego z Krakowa.

Jak znaleźć dobrego adwokata kościelnego?

Aby znaleźć dobrego adwokata kościelnego wcale nie trzeba mieć szczęścia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jedną z fraz: „adwokat kościelny”, „rozwód kościelny”, „prawnik kanonista”, „kancelaria kanoniczna”, a następnie po wybraniu kilku stron, skontaktować się z adwokatem i umówić na rozmowę w cztery oczy (w kancelarii, na Skype lub innym komunikatorze). W dalszej kolejności warto poddać weryfikacji:

  • tożsamość adwokata kościelnego – w tym celu należy poprosić o przedstawienie skanu dyplomu ukończenia studiów prawa kanonicznego,
  • zaangażowanie adwokata – to uwidoczni się sposobem prowadzenia rozmowy, dążeniem do uszczegółowienia najważniejszych kwestii, pomocą w znalezieniu dowodów,
  • wiedzę kanonisty – najlepszym dowodem będzie stosowanie branżowego słownictwa oraz umiejętność wskazania podstaw prawnych do rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego,
  • doświadczenie w podobnych sprawach – tę kwestię najlepiej zaprezentuje przedstawianie przykładów z poprzednich, podobnych rozpraw.

Rekomendacji adwokata kościelnego można również szukać pośród swoich znajomych. Jeżeli ktoś z nich korzystał z usług prawnika kanonisty, z pewnością będzie mógł kogoś polecić.

Również popularnym  i sprawdzonym sposobem jest korzystanie z usług profesjonalnych i powszechnie polecanych kancelarii prawa kanonicznego. Jedną z nich jest Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała.

Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała

Kancelaria Kanoniczna Magdalena Wojdała to kancelaria prawa kanonicznego specjalizująca się w procesach o unieważnienie małżeństwa kościelnego, popularnie określanymi mianem rozwodów kościelnych. Adwokat kościelny Magdalena Wojdała posiada odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie w procesach dotyczących sakramentu małżeństwa oraz spraw wyznaniowych. Z powodzeniem i wieloma sukcesami reprezentuje swoich klientów przed sądami kościelnymi w całej Polsce.

Z Kancelarią Kanoniczną Magdaleny Wojdała można skontaktować się:

  • telefonicznie: 515 293 236
  • mailowo: kontakt@kancelariawojdala.pl
  • wypełniając formularz na stronie internetowej: www.kancelariawojdala.pl
  • spotykając się osobiście w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu)
  • poprzez popularne komunikatory internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here