Lustrzany świat – tak zwykły i niezwykły zarazem

0
918

Lustra stanowią w zasadzie podstawowe gadżety domowe. Występują w niemal każdym domu. Co więcej mają tę ciekawą cechę, że w jakiej formie by we wnętrzu nie występowały (bardziej lub mniej prostej) prawie zawsze są jego ozdobą. Niemal wszystkie lustra więc można określić jako lustra dekoracyjne.

Nagroda dla wynalazcy

Trudno obecnie stwierdzić, za czyją sprawą w domach zagościł ten niezwykle pożyteczny wynalazek. Niemniej trzeba przyznać, że osobę tę należy uznać za prawdziwie zasłużoną dla ludzkości. Wszak fakt, iż lustro występuje w niemal każdym domu bywa zbawienny, a skutki jego braku mogą być wręcz dramatyczne. Przypuszczalnie bowiem nie sposób zliczyć ileż razy i ilu osobom uratowany został wizerunek, gdy przed wyjściem do pracy czy na przyjęcie, przy ostatnim rzucie okiem, okazało się, że na sukience jest plama, na policzku resztki pasty do zębów, a na zębach nieestetyczne pozostałości śniadania. Bez użycia lusterka trudno też sobie wyobrazić robienie makijażu – bez drugiej osoby nie byłoby to możliwe. Człowiek musiałby „się przeglądać” tylko w oczach innych. Różny mógłby być tego efekt.

Niekwestionowany niezbędnik

Lustro jest jednak istotnym elementem wyposażenia nie tylko ze względu na swoje niepodważalne walory praktyczne. Stanowi ono również pewnego rodzaju niezbędnik estetyczny wnętrza. Obecnie lustra dekoracyjne dostępne są w szerokiej gamie wariantów, o przeróżnych formach, rozmiarach, wzorach i kolorach. Czasem są to tylko gadżety dekoracyjne, przykładowo składające się z kilku malutkich lustereczek, których trudno użyć do zobaczenia swojego odbicia. Niemniej na ścianie potrafią tworzyć iście artystyczny i niepowtarzalny efekt zastępujący niejeden piękny obraz. Wcale niemały wybór występuje również wśród luster dekoracyjnych służących do pierwotnych jego celów – czyli do przeglądania się. Można bowiem połączyć te dwa elementy i kupić lustra dekoracyjne służące zarówno do oceny wyglądu zewnętrznego, jak i do ozdoby pomieszczenia. Nie mówiąc już o tym, że lustra pełnią określone istotne funkcje dla samego wnętrza. Szczególnie w małych pomieszczeniach ich obecność dodaje przestrzenności oraz światła. Poza tym trzeba przyznać, że lustro samo w sobie przyciąga uwagę i spojrzenia. Ma to zapewne związek z naturalnym odruchem rzucenia okiem na swoje odbicie. Ale trzeba też przyznać, że lustra w ogóle zawierają jakąś bliżej nieokreśloną subtelność i niezwykłość zarazem. Wydają się z jednej strony czymś całkowicie naturalnym, a z drugiej nadają wnętrzu pewnej doniosłości (żeby nie powiedzieć królewskości).

Natomiast sama istota lustra dekoracyjnego jako wyposażenia domowego może wyrazić się chociażby w tym, że w projekcie wnętrza domu czy mieszkania niemal każdej kobiety, lustra znajdują się wysoko wśród podstawowych (koniecznych do zakupu) elementów. Nie wspominając już o tych błyszczących kobiecych oczach w czasie oglądania zwierciadlanych sklepowych asortymentów. Wśród piękna tych wymyślnych luster dekoracyjnych można się całkowicie zapomnieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here