Objawy wskazujące na problemy z sercem

0
3223
Objawy wskazujące na problemy z sercem

Bardzo dużo osób zastanawia się jakie są objawy, które wskazują na problemy z sercem. Należy pamiętać, że serce jest mięśniem, który pracuje najciężej. Serce nigdy nie odpoczywa, dzień lub noc, pracuje cały czas. Dlatego tak ważne jest, aby o nie prawidłowo zadbać. Zaniedbania mogą skutkować zawałem czy inną chorobą serca. Objawy te mogą się pojawić nagle, a mogą się nasilać bardzo powoli przez długie lata. Sercu szkodzi stres, zła dieta, wysoki poziom cukru oraz cholesterol we krwi. Serce znajduje się pośrodku klatki piersiowej. Pojawia się więc pytanie, kiedy warto odwiedzić kardiologa?

Duszność, zmęczenie, szybkie bicia serca?

Zmęczenie osłabia nasze serce. Mogą się pojawiać omdlenia, czyli do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi. Dlaczego dochodzi do utraty przytomności? Jeśli serce bije za wolno, bądź za szybko. Krew nie dociera do mózgu z rytmem. Kołatanie serca to kolejny objaw. Silne czy przyśpieszone bicie serca. Następnie odczuwamy po nim silny, często bardzo gwałtowny skurcz mięśnia sercowego. To może się wydawać bardzo niebezpieczne. Kolejnym objawem są obrzęki, które występują na nogach oraz wokół kości stóp. Mogą one oznaczać zaburzenia pracy serca. Obrzęki te mogą się pojawiać w okolicach brzucha i nogach. Może również występować zasinienie skóry. Tak zwana sinica wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.

Najczęstszym objawem niepokojącym jest ból w klatce piersiowej. Ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej. Dodatkowo pojawia się duszenie, ściskanie. Jeśli to trwa dłużej niż 15 minut, może doprowadzić do zawału serca. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Już po 40-tym roku życia powinniśmy się udać na wizytę kontrolną. Prawidłowo pracujące serce powinno uderzać ok. 70 razy na minutę. Jeśli kardiolog zaobserwuje u nas coś niepokojącego, może nas skierować na ekg, echo serca czy rezonans magnetyczny.

Jak powinniśmy dbać o nasze serce?

Warto regularnie ćwiczyć, chodzić na długie spacery. Ograniczyć stres. Stosować się do diety, która powinna być bogata w owoce oraz warzywa, ryby i tłuszcze nienasycone. Warto przyjmować witaminy A, C czy B6 oraz cynk, wapń czy potas. Wyróżniamy choroby serca np. ostrą lub przewlekłą niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca,zapalenie mięśnia sercowego. Dlaczego powstaje zawał serca? Istnieje kilka przyczyn. Otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu. Sama wizyta u specjalisty i odpowiednie dobranie leków może nie wystarczyć. Właśnie z tego względu powinniśmy każdego dnia, przy codziennych sytuacjach dbać o zdrowie naszego serca. Tylko jak to można zrobić?

Bardzo ważne jest regularne zażywanie leków o konkretnej porze. Niestety wiele osób robi błąd, przyjmując leki o innych porach. Jeśli danego dnia przyjmujemy lekarstwo o godzinie 15-tej. Następnego dnia możemy go przyjąć 15-naście minut przed, bądż 15-naście minut po 15-tej. Lecz te wahania godzinowe nie powinny być duże. Warto zwrócić się także do dietetyka, który dokładnie rozpisze nam produkty polecane oraz zakazane dla naszego serca. Dobrze jeśli dietetyk rozpisze nam właściwą dietę, stan naszego serca może się znacznie poprawić. Niestety problemy z sercem dotykają nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także młodych. Czasami problemy z sercem zgłaszają już osoby w wieku 18-nastu lat. Skąd to się bierze? Przez genetykę, wpływ czynników zewnętrznych. W przypadku innych dolegliwości, powaga sprawy nie jest aż tak całkowicie poważna. Mowa tutaj o przeszczepie nerki czy innego narządu. Serce mamy tylko jedno i należy o nie dbać jak o największy skarb w życiu. Serce pracuje bez przerwy, na okrągło. Należy zrobić więc wszystko, aby zadbać o jego jak najlepszą kondycję.

Kiedy tak naprawdę powinniśmy się zaniepokoić?

W przypadku kiedy nasze serce zbyt szybko, bądż zbyt wolno pracuje? Kiedy nas kuje w boku? Kiedy mamy podwyższone tętno. Oczywiście każdy z nas może czasami mieć takie objawy. Lecz jeśli powtarzają się one zbyt często, dla własnego spokoju, należy się udać do specjalisty. Nawet na samą kontrolę, aby wyemilinować wszelkie choroby układu serca. Pamiętajmy, że na choroby serca chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niekiedy dzieci już po urodzeniu mają wadę serca, którą muszą leczyć przez całe życie. Profilaktyka i jeszcze profilaktyka, jest tutaj kluczem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here