Organizacja szafy – czyli jak przechowywać swoje ubrania, buty i dodatki

0
6221

Każdy z nas musiał kiedyś posprzątać swoją szafę. Najczęściej pierwszy raz zdarza się jeszcze, kiedy osoba mieszka z rodzicami i zaczyna samodzielnie przejmować swoje obowiązki. Organizacja szafy wbrew pozorom nie jest prosta – bardzo wiele zależy od osoby, która z niej korzysta. Częstą praktyką jest segregacja ubrań na sezon letni i zimowy. W tym momencie okazuje się, że organizacja garderoby również odgrywa dużą rolę w utrzymaniu porządku – w niej znajdą się rzeczy przeznaczone na nadchodzący sezon, a te z których korzystasz na bieżąco pozostają w szafie. Obie przestrzenie trzeba umieć odpowiednio zagospodarować.

Jak przechowywać ubrania w szafie

Przechowywanie ubrań to jednak trudniejsza sprawa. Ważne jest, żeby wypośrodkować uzyskany efekt. Sposób ułożenia powinien być taki, żebyś mógł swobodnie korzystać z każdego ubrania w dowolnej chwili. Częstym rozwiązaniem jest układanie ubioru “w kostkę” na półkach według własnych kryteriów, a wszelkie wyprasowane lub zbyt objętościowe rzeczy powinny wisieć na wieszakach, w wysokiej przestrzeni przeznaczonej do tego celu. Bielizna znajdowałaby się w szufladach, a buty pod wieszakami lub na osobnych półkach. Organizacja szafy z ubraniami może oprzeć się również o zasadę korzystania z wygodnych pudełek. Układanie i segregacja jakichkolwiek przedmiotów umieszczonych w foremnych opakowaniach ułatwia organizację oraz sprawia wrażenie większego ładu i porządku. Oczywiście nie wszystkie ubrania w szafie muszą być zapakowane w pudełka – część może doskonałe funkcjonować  w ogóle bez opakowań. Zwyczajne t-shirty, spodnie czy bluzy mogą znajdować się da półkach. Przykładowa suknia, z której korzystasz raz na kilka miesięcy lub koszula i marynarka na wyjątkowe okazje, może wisieć wyprasowana w specjalnym pokrowcu chroniącym przed zapachami i kurzem.

Jak przechowywać bieliznę w szafie

Bielizna z natury jest jedną z najmniej foremnych części ubioru. Trudno układać ją w praktyczne i stabilne kostki. Organizacja bielizny dla większości to zazwyczaj po prostu wrzucenie bokserek i skarpetek do jednej szuflady. Kiedy chcesz z niej skorzystać, prawdopodobnie musisz przeszukiwać bezładny stos wewnątrz w poszukiwaniu upragnionych ubrań. Organizacja bielizny może oprzeć się na zastosowaniu specjalnych pojemników, które pomogą ci przeprowadzić selekcję poszczególnych elementów ubioru już na etapie umieszczania ich w szafie. Później będziesz mógł bez patrzenia sięgać w znane ci miejsce i wyciągać bez problemu potrzebne rzeczy. Organizer na bieliznę do szafy pomoże zachować ci ład i porządek. W jednym pudełku możesz umieścić skarpetki, w drugim majtki, a jeżeli jesteś kobietą – także staniki. Więcej miejsca to zawsze więcej wygody: jeśli masz go dostatecznie wiele, możesz jeszcze posegregować ubiór ze względu na kolorystykę – ubierając się, będziesz mógł łatwo dopasować kolorystycznie każdy element ubioru. Warto zainwestować niewielki wkład finansowy w znaczne uproszczenie i umilenie sobie życia – pojemniki do przechowywania różnych rzeczy można znaleźć między innymi w Castoramie lub na stronie internetowej sklepu.

Jak przechowywać buty w szafie?

Organizacja butów w szafie nie jest całkowicie oczywista – jeżeli zależy ci na utrzymaniu ich jak najdłużej w jak najlepszym stanie, warto zastosować się do kilku rad. Przede wszystkim dobrze jest sobie zadać pytanie, które buty przechowujesz w szafie najczęściej. Zazwyczaj będą to te, z których nie korzystasz w danym sezonie – warto zatem zadbać, aby przetrwały w jak najlepszej kondycji na przyszły sezon. Przygotuj je odpowiednio wcześniej, oczyszczając ze wszelkich zabrudzeń. Jeżeli posiadają skórzane elementy lub całe są ze skóry – porządnie je wypastuj. W ten sposób zabezpieczysz odpowiednio ich powierzchnię, dzięki czemu za około pół roku będą wyglądały tak samo jak w momencie pakowania. Każdy rodzaj ubioru potrzebuje możliwości “oddychania”, ale ta zasada w szczególności dotyczy butów. Zadbaj, aby nawet kiedy będą zapakowane, zawsze miały dopływ powietrza. Miejsce na buty w szafie znajdzie się praktycznie zawsze. Doskonale sprawdzi się miejsce pod wieszakami, które często pozostaje puste. Nie pozwól, żeby leżały wciśnięte w kąt albo gdzieś na stosie pięciu nieużywanych par – takie traktowanie może skutkować trwałymi odkształceniami. Zapewnij im możliwość zachowania ich domyślnej pozycji – do tego celu znakomicie nadają się pudełka do organizacji. Możesz w miejsce stopy umieścić specjalne wkładki lub po prostu gazety, aby zapobiec zniekształceniom. Zastosowanie pudełka nie tylko zabezpieczy buty przed zniszczeniem, ale także umożliwi łatwe umieszczenie nawet dużej ilości tak zapakowanych par, pozostawiając wiele miejsca na inne rzeczy. Dowiedz się, jak wykorzystać pudełka by uporządkować przestrzeń nie tylko w swojej szafie z artykułu https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/przechowywanie/pojemniki-i-kartony/ozdobne-pudelka-jak-je-wykorzystac-by-uporzadkowac-przestrzen.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here