Rodzaje zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków

0
2348

Czy rodzaj oczyszczalni ścieków ma znaczenie na jej trwałość, czy to jest bez różnicy jakiego producenta wybierzemy bo w sumie to i tak wszyscy produkują to samo? Czym się kierować aby wybrać jedną najlepszą ofertę pośród mnóstwa reklam? Pokażemy jak wybrać zbiornik do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Oglądają wyroby różnych producentów produkujących przydomowe oczyszczalnie ścieków można zauważyć że w sumie to te wszystkie zbiorniki są podobne do siebie, wykonane z takiego samego materiału i posiadające taką samą objętość. Różnią się szczegółami jak kształt, kolor, wylot/wylot. Można po części przyznać rację takiemu stwierdzeniu, jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków to trochę bardziej skomplikowane urządzenia jak nam się wydaję. 

Porównując osadniki gnilne różnych producentów należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak.

  • Waga zbiornika, parametr ten jest czystym odzwierciedleniem wytrzymałość pojemnika. Im jest on cięższy to tym bardziej mocniejszy. Różnica może wynikać z gęstości użytego materiału, grubości zastosowanej ścianki, wykonanych wzmocnień. Tutaj przy tej samej pojemności możemy mieć wagi od 50-150 kg. 
  • Liczba komór. Jest to dosyć istotne ponieważ przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być wyposażone w zbiornik o przynajmniej 2 komorach. Mogą to być dwa zbiorniki połączone ze sobą lub jeden z przegrodą w środku. Ale jest to istotne ze względu na skuteczność osadzania się w nim zanieczyszczeń. Zasada jest prosta, im więcej komór to tym lepiej, jednak w praktyce mało który producent wykonuje więcej niż dwie komory. Warto popatrzeć czy którykolwiek zbiornik stojący w markecie budowlanym posiada dwie komory. One wszystkie mają jedną komorę przez co są tańsze.
  • Wlot i wylot do zbiornika. To również jest istotne ponieważ prawidłowo powinien być wlot o takiej samej średnicy jak rura wylotowa z budynku. Spora część producentów wykonuje wloty o średnicy DN100 co jest błędem ponieważ w tym miejscu może się tworzyć korek który będzie w przyszłości bardzo trudno przepchać. Dlatego każdy osadnik stosowany w oczyszczalni przydomowej powinien mieć wlot o średnicy DN 150. 
  • Pokrywa. tutaj już bardziej chodzi o estetykę ale warto na to zwrócić uwagę. Pokrywa powinna być wytrzymała co najmniej na ciężar dorosłego człowieka. Mieć możliwość zamknięcia przed dziećmi oraz regulację wysokości aby można było docelowo dopasować ją do wysokości trawnika. To jest istotne ponieważ nie powinna być ona niżej niż trawnik aby nie wpływała do niej deszczówka. 
  • Pojemność. Okazuje się że często tylko na papierze dany zbiornik ma pojemność jaką deklaruje producent. Jest to łatwe do zmierzenia ponieważ możemy na wodomierzu odczytać ile wlaliśmy wody do środka, niestety tego dowiemy się dopiero po zakupie jak już będziemy go zakopywać. Warto wizualnie porównać i policzyć choćby w przybliżeniu czy może on pomieścić taką ilość ścieków. Niektórzy producenci podają pojemność całkowitą łącznie z przestrzenią powietrzną nad ściekami co jest oszustwem a niektórzy pojemność czynną czyli rzeczywistą pojemność ścieków jaką można do niego wlać. 

Od dzisiaj wybierając się z zamiarem kupna przydomowej oczyszczalni ścieków możemy być uzbrojeni w podstawową wiedzę która pomoże nam dokonać lepszego wyboru. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here