Rozliczenie PIT

0
675
pit

Polscy obywatele podczas rozliczania podatku PIT mogą skorzystać z usługi e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów działające razem z Krajową Administracją Skarbową.

e-PITy umożliwiają złożenie takich deklaracji podatkowych jak PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38. Warto zauważyć, że takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością i tylko pierwszego dnia skorzystało z tej usługi aż 200 000 osób. Wystarczyły zaledwie trzy dni, żeby liczba złożonych deklaracji podatkowych zwiększyła się do 500 000. Aż 44% osób rozliczających się z Urzędem Skarbowym postanowiło skorzystać z takiej możliwości.

Ludzie, którzy wcześniej nie wiedzieli jak złożyć pit online w 2020 roku teraz już nie muszą więcej szukać. W 2020 roku z racji panującej epidemii na świecie czas na składanie deklaracji podatkowych został przedłużony do 1 czerwca. Osoby, które do tego czasu złożyły zeznanie podatkowe nie otrzymają kary. Warto zauważyć, że nie trzeba nic robić w celu rozliczenia podatku PIT.

Jeżeli nie zamierzamy w rozliczeniu dodawać żadnych ulg to wystarczy PIT-11 wystawiany przez pracodawcę, żeby wypełnić formularz. Nie jest konieczne nawet logowanie się do systemu, ponieważ i tak będzie on w sposób automatyczny wysłany do Urzędu Skarbowego. Warto jednak sprawdzić deklarację, która została dla nas przygotowana przez system, ponieważ w razie wyłapania błędów możemy skutecznie zareagować. Należy pamiętać, że formularz podatkowy może być przez użytkownika modyfikowany.

Twój e-pit

Pierwszym krokiem, żeby wypełnić twój e-pit jest stworzenie Profilu Zaufanego. Wiele banków oferuje stworzenie takiego konta dzięki bankowości elektronicznej. Oczywiście może się zdarzyć, że nasz bank nie ma takiej opcji i wtedy trzeba się udać do punktu zatwierdzającego. Punkt zatwierdzający to urząd, w którym możemy stworzyć Profil Zaufany. Lokalizację tych punktów można sprawdzić na stronie internetowej.

Żeby zalogować się do e-PIT możemy użyć także numeru PESEL oraz kwotę przychodu, z rozliczenia za 2018 rok oraz kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 rok i potwierdzenie, które będzie kwotą podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 rok. Modyfikacja formularza umożliwia przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie możemy wskazać w formularzu, że musimy samotnie wychowywać dziecko. Wysokość ulgi na dzieci również może być modyfikowana. W formularzu możemy także dodać pozostałe dane takie jak opłaty rehabilitacyjne oraz odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa lub kultu religijnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here