Salon dla psów? Czy pielęgnacja na własną „łapę”? Co wybrać?

0
1432
Salon dla psów? Czy pielęgnacja na własną

Kochasz, dbasz, głaszczesz? Nie zapomnij też o pielęgnacji! Posiadanie zwierzęcia, poza futrzastą istotką do głaskania i kochania, wiąże się także z obowiązkami pielęgnacyjnymi, na które nie zawsze pies lub kot ma ochotę.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna? Przecież zwierzę samo się myje…

Koty i psy to zwierzęta, które w większości samodzielnie dbają o higienę. Jednak nie są w stanie wykonać zabiegów pielęgnacyjno – higienicznych, kiedy skaleczą opuszek lub obetrą skórę od szelek. Pies ściera pazury w czasie spaceru, ale już niewychodzącemu z domu kotu, warto pomóc w skracaniu pazurków.

Które zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać psom i kotom?

Wykąpanie psa, który wytarzał się w błocie lub wyczesanie długowłosego kota to nie jedyne zabiegi pielęgnacyjne, które należy wprowadzić do rutyny dbania o zwierzę. Należy na stale włączyć: dbanie o łapy, czyszczenie uszu i zębów, pilnowanie prawidłowej wagi oraz regularne czesanie sierści.

Pielęgnacja zwierząt domowych: w domu czy w gabinecie?

Jeśli weterynarz nie widzi przeciwwskazań do tego, byśmy samodzielnie dbali o higienę zwierzęcia, można wykonywać ją w domu. Warto oczywiście wcześniej skonsultować się, jak wykonać zabiegi pielęgnacyjne szybko i najmniej stresując zwierzę. Pielęgnację w gabinecie trzeba przeprowadzić, kiedy zwierzę jest nadpobudliwe i agresywne. Najlepiej jest wprowadzić zestaw pielęgnacyjny od pierwszych wspólnych dni, wtedy zachodzi możliwość przyzwyczajenia pupila do tych zabiegów. Jednak niezależnie od wieku zwierzęcia, w którym zostaje wprowadzona pielęgnacja – trzeba pamiętać o delikatności i wyczuciu. Czesanie psa lub kota nie tylko gwarantuje lepszy wygląd sierści, ale także poprawia krążenie, pomaga usunąć martwe włosy, pobudza cebulki do wzrostu i pozwala na przyjrzenie się skórze. Chociaż koty nie zawsze to okazują, czesanie działa na nie antystresowo. Czesanie należy wykonywać szczotką z drewnianą lub metalową rączką, ponieważ nie powodują one elektryzowania się sierści. Psie łapy trzeba chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak mróz, sól do posypywania chodników, czy nawóz do trawników; z kolei latem warto tak zaplanować spacer, by unikać chodzenia po rozgrzanym asfalcie. Łapki zwierzaka można smarować maściami na bazie wosku pszczelego i wyciągu z aloesu. Trzeba także sprawdzać, czy w opuszki nic się nie wbiło, oraz czy sierść na łapkach nie uległa sfilcowaniu. Pazury psów i kotów nie powinny być zbyt długie, ponieważ będą utrudniać przemieszczanie się. Do skracania pazurów należy używać specjalnych nożyczek. Psom, które mają długie, zwisające uszy należy pomóc w ich pielęgnacji – nie można tego robić wodą, a płynami weterynaryjnymi i zawsze należy pozostawić w nich odrobinę woskowiny. Z kolei czyszczenie zębów u psów i kotów pozwala w zatrzymaniu chorób przyzębia. Przed przystąpieniem do szczotkowania, trzeba zwierzę nauczyć, że wkładamy im rękę do pyska – pozwoli to uniknąć pogryzień. Warto też pamiętać o zbilansowanej diecie z dobrze dobraną do wieku i wagi karmą.