Co warto wiedzieć przed braniem udziału w aukcji poleasingowej?

0
720
aukcji poleasingowej

Aukcje poleasingowe stanowią często bardzo korzystną metodę na zakup sprzętu, maszyn czy pojazdów używanych, ale wciąż wysokiej jakości. Należy jednak wiedzieć jak najwięcej o sposobie prowadzenia aukcji czy o możliwych niedogodnościach.

Po co są aukcje poleasingowe?

Leasing stanowi bardzo korzystną dla przedsiębiorców metodę zakupu sprzętu. Kosztem odliczanym od podatku dochodowego staje się cała rata leasingowa a w przypadku kredytu tylko odsetki. Jedyną niedogodnością jest brak własności i konieczność wykupu za wartość rezydualną pod koniec trwania umowy leasingu. Czasami przedsiębiorcy nie płacą rat leasingowych lub nie decydują się na wykup sprzętu (np. z powodu trudności finansowych lub, rzadziej, za wysokiej wartości rezydualnej). Wtedy sprzęt trafia na aukcję poleasingową. Minimalizowane są straty strony leasingującej a sprzęt znajduje nowego właściciela.

Co ciekawe, z mikroekonomicznego punktu widzenia, aukcja stanowi najmniej korzystną formę dla kupującego. Rzekomo ma być zabierana cała nadwyżka ekonomiczna kupującego – kupuje on po takiej cenie jaką jest skłonną zapłacić. Oczywiście to tylko teoria, w praktyce rynek nie jest efektywny, a więc konsument może kupić okazyjnie dobrej jakości sprzęt.

Aukcje poleasingowe – co warto wiedzieć?

Wydaje się, że można kupić praktycznie każdy sprzęt dla każdej branży. Znajdziemy nawet linie technologiczne czy specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Należy mieć jednak świadomość, że na aukcje poleasingowe trafia sprzęt leasingowany. Oznacza to, że praktycznie nigdy nie znajdziemy sprzętu medycznego czy broni. Rzadko również znajdziemy najbardziej nowoczesne sprzęty laboratoryjne.

Każdy zainteresowany aukcją poleasingową musi wiedzieć, że sprzęt jest używany. Stopień zużycia jest różny, ale zawsze powinniśmy dostać kompletną dokumentację o sprzęcie, naprawach itp. Warto wiedzieć, że często sprzęt leasingowany, mimo bardzo dużego zużycia, jest w bardzo dobrym stanie.

Aukcje są zazwyczaj organizowane przez Internet. Oznacza to, że mamy ułatwiony dostęp do aukcji z każdego miejsca na świecie, możemy dłużej podejmować decyzję i porównywać również inne oferty. Kłopotliwa jest natomiast konkurencja cenowa z innymi.

Interesującym przykładem aukcji poleasingowych przez Internet jest: https://www.klaravik.pl/ Znajdziemy tam zarówno maszyny rolnicze poleasingowe, budowlane, pojazdy a nawet sprzęty RTV/AGD. Należy zwrócić uwagę na to czy, tak jak w tym przykładzie, sprzęt wyceniany jest przez rzeczoznawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here