Czy warto wysłać dziecko na obóz żeglarski?

0
1332
Czy warto wysłać dziecko na obóz żeglarski?

Obozy żeglarskie to nie tylko fantastyczna przygoda, ale także doskonała szkoła życia, zwłaszcza polecana dla nastolatków.

Obozy żeglarskie stały się nieco mniej popularne, niż miało to miejsce jeszcze dwadzieścia lub trzydzieści lat temu, ale to nadal bardzo atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu dla nastolatków. Przede wszystkim to aktywne spędzanie wakacji, które nie pozwoli nam na marnowanie dnia przed ekranem monitora czy telewizora. Dziecko nauczy się nowych umiejętności i nawet jeśli nie złapie bakcyla żeglarskiego, to praktyczne informacje i umiejętności przydadzą mu się w życiu. Obóz żeglarski to bowiem nie tylko nauka samego kierowania i obsługi łodzi, ale też na przykład kurs ratowania życia, pierwszej pomocy, a także samego pływania lub doskonalenia poszczególnych elementów sztuki pływackiej. Żeglarstwo to także odpowiedzialność. Za siebie, za pozostałych członków załogi oraz za powierzony im sprzęt. Dziecko nauczy się bardziej szanować przedmioty, które dostało pod opiekę i zdecydowanie zwiększy swoje umiejętności komunikacji międzyludzkiej. Szkolenie żeglarskie jest niemożliwe bez współpracy poszczególnych członków załogi i wymaga kolektywnego zarządzania oraz komunikacji. To wszystko niejako „niechcący” zwiększy kapitał dziecka i poprawi jego narzędzia współpracy z równolatkami.

Obóz żeglarski a nauka żeglarstwa

Wbrew przekonaniom wielu osób nauka żeglarstwa nie polega na ostrej musztrze czy wręcz wojskowej dyscyplinie. Obóz żeglarski powinien być właściwie zorganizowany i zarządzany, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale zadaniem dobrej szkoły żeglarstwa jest nie tylko dobre wyszkolenie kursantów, ale też zorganizowanie dla nich wspaniałych wakacji, które będą wspominać jako świetną przygodę. Takie obozy znajdziesz na stronie www.blekitnypiotrus.pl Zanim jednak wybierzemy ofertę jednej ze szkół żeglarskich, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim doprecyzujmy, co oznacza wedle organizatora grupa wiekowa. Nastolatek jak wiemy to pojęcie nieostre i mieści się w nim i jedenastolatek i osiemnastolatek. Dlatego wybierając rejs dla nastolatka warto zwrócić uwagę, o jakiej dokładnie grupie wiekowej mowa w ofercie. Sprawdźmy też wszelkie dokumenty, które organizator musi posiadać. To nie tylko patenty żeglarskie i papiery potwierdzające, że mamy do czynienia z prawdziwym instruktorem, który rzeczywiście nauczy nasze dziecko, sztuki żeglowania, ale także wszelkie zezwolenia na organizowanie obozu i opiekę nad osobami niepełnoletnimi. Organizator rejsu lub szkolenia żeglarskiego musi posiadać prawnie wymagane uprawnienia. Najważniejsze z nich to wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i certyfikat ubezpieczenia dla organizatorów turystyki. Ponadto szkoła żeglarstwa, która organizuje rejsy i kursy żeglarskie dla młodzieży, zobowiązana jest do zgłaszania wypoczynku dzieci i młodzieży na Mazurach do Kuratorium Oświaty. Ostatecznie zobaczmy też, gdzie dany obóz będzie się odbywał. Weźmy telefon do wychowawcy i bezpośredniego instruktora, który będzie szkolił nasze dziecko i możemy już wysłać je na wakacje. Pewni, że spędzi miło czas i wróci z bagażem wrażeń i opowieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here