Hemoroidy – najczęstsza przyczyna świeżej krwi na stolcu

0
1382
hemoroid

Ludzie często mają różne problemy ze zdrowiem. Nierzadko są to sprawy bardzo wstydliwe i krępujące o których mówi się niechętnie. Powoduje to, że ludzie boją się pójść do lekarza. Niestety odwlekanie wizyty u profesjonalisty sprawia, że problem narasta, a choroba postępuje. Na wczesnym etapie rozwoju choroby leczenie jest prostsze, skuteczniejsze, a jego efekty są bardzo dobre. Kiedy choroba jest nieleczona lub jest leczona niewłaściwe to całkowite wyleczenie może okazać się niemożliwe. Jednym ze wstydliwych problemów, z którym niechętnie zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu jest krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Krwawienie z odbytu, które zauważamy podczas oddawania stolca może być objawem bardzo groźnej choroby jaką jest gruczolakorak jelita. Jest to to nowotwór, który najczęściej lokalizuje się w końcowym odcinku jelita grubego, czyli w odbytnicy. Patologiczny rozrost naczyń w obrębie nowotworu powoduje krwawienie. Dlatego na stolcu może być widoczna świeża, żywo-czerwona krew. Inne objawy raka gruczołowego jelita to ołówkowate stolce, problemy z wypróżnianiem i ból podczas oddawania stolca. Niestety widoczna świeża krew podczas oddawania stolca jest dość późnym objawem raka gruczołowego jelita grubego. Kiedy ten objaw występuje, to choroba może być już bardzo zaawansowana i wymagać intensywnego leczenia o niepewnej skuteczności. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się na badanie profilaktyczne w kierunku tej choroby. Każdy, kto ukończył 50 rok życia może zgłosić się na darmową kolonoskopię diagnostyczną. Pamiętajmy jednak, że krew, którą widzimy podczas oddawania stolca nie jest powodem do paniki. Najczęstsza przyczyna tego objawu to nie rak gruczołowy jelita grubego, lecz hemoroidy.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze to żylakowate poszerzone i poskręcane naczynia, które pojawiają się w okolicy odbytu. Kiedy są małe nie dają żadnych objawów, jednak z czasem przysparzają wielu problemów. Większe hemoroidy mogą krwawić. Można to zauważyć podczas oddawania stolca czy zmiany bielizny. Ponadto hemoroidy mogą być bolesne. Ból nasila się podczas siedzenia i oddawania stolca. Hemoroidy powinny być jak najszybciej leczone. W mediach jest wiele reklam środków na hemoroidy, takich jak różne maści i tabletki. Niestety ich skuteczność jest niewielka, dlatego najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza. Może on zalecić specjalistyczne środki, jak na przykład maść z nitrogliceryną lub zdecydować o konieczności leczenia operacyjnego.

Leczenie hemoroidów

Osoby cierpiące na hemoroidy powinny unikać długiego przebywania w pozycji siedzącej, nasilonego parcia podczas defekacji oraz jazdy na rowerze. Może to nasilić problem i doprowadzić do rozwoju powikłań. Częstym powikłaniem jest ropień, dlatego ważne jest dbanie o higienę okolicy odbytu. Niestety przestrzeganie powyższych zasad i leczenie hemoroidów za pomocą maści czy tabletek często jest po prostu nieskuteczne i konieczny jest zabieg chirurgiczny. Na stronie wrosinski.pl można zapoznać się z pełną ofertą leczenia zabiegowego hemoroidów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here