Jak dopasować projekt domu do działki?

0
2041
Jak dopasować projekt domu do działki?

Planując budowę domu, musimy pamiętać o wielu kwestiach. Jedną z ważniejszych, od której bardzo dużo zależy, jest dopasowanie projektu domu do działki. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zacznijmy od sprawdzenia przepisów

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na przepisy, bo to one precyzują, jakie budynki mogą powstać na konkretnych działkach. Najważniejsze zapisy znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, choć zamiast niego mogą być dostępne Warunki Zabudowy (jeśli MPZP nie powstał). W takich dokumentach znajdziemy najistotniejsze informacje dotyczące przeznaczenia działki, jak również inne dane mogące w sposób znaczący wpłynąć na naszą decyzję odnośnie projektu domu. Te dane mogą poruszać tematy usytuowania budynku na działce, dostępnej infrastruktury technicznej, ale też, jak w ogóle budynek powinien wyglądać (w zależności do ilości informacji mogą się odnosić do gabarytów, ale nawet kolorystyki budynku).

Projekt domu a granice działki. Jakie wymiary trzeba uwzględnić?

Następną istotną sprawa jest to, jak wygląda położenie domu względem granic działki budowlanej. Tu też przepisy jasno i wyraźnie to określają. Zachować musimy 4 metry dla ścian z otworami okiennymi lub drzwiowymi skierowanymi w stronę granicy, a 3 metry dla ścian BEZ otworów okiennych i drzwiowych. Inna wartość – 1,5 metra dotyczy działki o szerokości wynoszącej do 16 metrów (oczywiście dla budynków skierowanych ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych). Warto również wiedzieć, że odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż 1,5 metra (biorąc pod uwagę okap, gzyms, balkon, taras, daszek nad wejściem itd.) oraz 4 metry (dla otworu okiennego, który znajduje się w połaci dachowej i zwrócony jest w stronę granicy).

By wykorzystać słońce jak najlepiej

Dostosowanie się do przepisów to podstawa, której nie można lekceważyć. Trzeba o nich pamiętać, bo w przeciwnym razie – gdy coś źle wymierzymy lub o tym zapomnimy – będziemy mieć kłopoty w przyszłości. Inne kwestie są już zdecydowanie mniej restrykcyjne, lecz koniecznie musimy je wziąć pod uwagę, jak chcemy, aby nasz dom idealnie pasował do działki. Mianowicie dom powinien być umieszczony tak, by optymalnie wykorzystać strony świata. Jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty, powinniśmy zastosować się do prostej zasady, aby te pomieszczenia, które są najczęściej używane (jak salon czy kuchnia) były zlokalizowane po stronie południowej. Dzięki temu zostaną naturalnie oświetlone i to na dłuższy czas. A co więcej, zyskamy tym sposobem dodatkową energię cieplną. Po południowej stronie ponadto powinno się znaleźć jak najwięcej przeszkleń okiennych. Okien zaś nie powinniśmy planować po stronie północnej, tam bowiem najlepiej jak znajdą się takie pomieszczenia, jak garaż, sypialnia czy kotłownia.

Zawsze powinniśmy pamiętać o tych zasadach, niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydujemy, czy będzie to dom z poddaszem użytkowym, piętrowy czy może parterowy, który znajdziemy pod adresem https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-parterowych. Kluczem jest odpowiednie dobranie projektu i działki, na której znajdzie się dom – optymalnie i zgodnie z przepisami. To równie ważne, jak inne kwestie, które wiążą się zarówno z funkcjonalnością domu, jak i jego codziennym użytkowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here