Jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek?

0
16848

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który obecnie można znaleźć niemal w każdym składzie węgla. Choć kiedyś uważany był jedynie za odpad po węglu kamiennym i brunatnym, obecnie coraz więcej osób decyduje się na jego kupno. Wszystko dlatego, że jest tani, wydajny i ekologiczny ze względu na niewielki poziom zanieczyszczeń związanych z jego paleniem. Dobry ekogroszek będzie więc palił się długo, dostarczał naprawdę dużo ciepła, a jednocześnie wygeneruje minimalną ilość odpadów. Aby jednak mógł właściwie spełniać swoje zadanie, trzeba wiedzieć, w jaki sposób ustawić piec.

Pierwsze kroki w regulacji pieca

Nim będzie można przejść do ustawiania sterownika, należy zacząć od zupełnych podstaw. W pierwszej kolejności trzeba wyczyścić układ kominowy, kocioł oraz kanały termiczne czy kanały powietrzne w retorcie oraz sprawdzić czystość ścianek wewnętrznych i kondycję ślimaka podającego paliwo. Priorytetem powinno być też bezpieczeństwo. Jeśli kocioł na ekogroszek zajął miejsce innego kotła, należy wezwać kominiarza, by wyczyścił przewód kominowy i upewnił się, że jest on szczelny. Dopiero gdy te podstawowe czynności zostaną wypełnione, można przystąpić do ustawiania samego kotła.

Jak prawidłowo ustawić piec na ekogroszek?

Opał w kotle potrzebuje odpowiedniego środowiska z właściwą ilością powietrza. W związku z tym w sterownikach do pieca z podajnikiem zachodzi konieczność wyregulowania trzech podstawowych ustawień. Są to odpowiednio:

1. czas przerwy w podawaniu ekogroszku;
2. czas podawania;
3. moc dmuchania.

Istnieją uniwersalne ustawienia, które sprawdzą się praktycznie w każdym przypadku, jednak aby palenie ekogroszkiem było jak najbardziej efektywne, konieczne jest dopasowanie parametrów do indywidualnych wskaźników. To, o czym należy pamiętać, to by przy regulacji wybrać jedno pokrętło, którym będzie się kręcić i poruszać tylko nim zamiast wszystkimi na raz. Dzięki temu możliwe będzie szybsze i bardziej skuteczne dostosowanie parametrów kotła.

Czas podawania ekogroszku

Wstępne ustawienia kotła na ekogroszek sugerują czas podawania wynoszący 5 sekund. Jest to więc wartość uniwersalna, którą można następnie nieco modyfikować tak, by była dostosowana do indywidualnych potrzeb. Regulowanie właśnie tego parametru może okazać się bardzo problematyczne ze względu na duże zmiany, które zajdą już przy wprowadzeniu drobnych poprawek. Wszystko dlatego, że początkowo stosunek czasu podawania do przerwy w podawaniu wynosi 1:8. Przy zmianie czasu podawania choćby o sekundę proporcja ta ulega dużej zmianie, a tym samym zmienia się też moc, z jaką kocioł będzie pracował. Czas podawania ekogroszku będzie miał wpływ na wydajność kotła – w razie zwiększenia częstotliwości podawania jednocześnie zmniejszy się też stosunek do przerwy, co z kolei sprawi, że wzrośnie moc kotła i zużycie opału. Zmniejszenie czasu podawania to natomiast sposób na zmniejszenie stosunku do przerwy, choć należy pamiętać, że wcale nie musi to być najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, przy niewłaściwym ustawieniu kotła mogą pojawić się trudności z uzyskaniem odpowiedniej temperatury, a tym samym moc działania kotła również będzie mniejsza.

Słoneczne Domy - Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Przerwa w podawaniu

Dla mniej doświadczonych użytkowników regulacja tego parametru jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Zmiana o jedną sekundę nie będzie bowiem mieć aż takiego wpływu na skoki mocy, a ponadto zapewni możliwość uzyskania większej precyzji. Tym samym możliwe jest dokonanie nawet minimalnych korekt i dobranie idealnych parametrów, przy których opał będzie spalany najbardziej wydajnie.

Moc nadmuchu

Jeśli nie ma się dużo doświadczenia w tym, jak prawidłowo ustawić kocioł na ekogroszek, można też zdecydować się na regulację mocy nadmuchu. Ten parametr nie będzie bezpośrednio wpływał na zmianę mocy, z jaką pracuje kocioł, a jedynie zmieni ilość tlenu dostarczanego do palnika. Można więc powiedzieć, że zmiana mocy dmuchawy wpłynie na poprawę lub pogorszenie warunków spalania opału:
– w przypadku, gdy nadmuch jest niewystarczający, wystąpi niedobór tlenu, a w efekcie kopiec zacznie rosnąć, co w skrajnych przypadkach spowoduje wygaszenie kotła;
– zbyt mocny nadmuch bardzo często powoduje natomiast wdmuchiwanie ciepła w komin, powstawanie spieków czy zapadanie opału na palniku.

Jak sprawdzić, czy piec jest dobrze nastawiony?

W internecie można znaleźć wiele porad na temat nastawienia pieca. Wiele osób radzi, by sugerować się kolorem płomienia, choć znacznie prostszym sposobem jest skupienie się na efektach spalania widocznych w popielniku. Niedopalony węgiel może wskazywać na zbyt małą ilość powietrza albo zbyt krótką przerwę w podawaniu, stopiony popiół będzie z kolei sugerować, że powietrza jest za dużo albo że w podawaniu występuje zbyt duża przerwa. Obserwując węgiel czy popiół w popielniku trzeba więc odpowiednio regulować wybrany parametr. Należy przy tym pamiętać, by nie dokonywać takich korekt za często, bo inaczej efekty nie będą adekwatne do wprowadzonych zmian i trudno będzie dokonać prawidłowej regulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here