Jak wybrać dobre drzwi do mieszkania?

0
1528
Jak wybrać dobre drzwi do mieszkania?

Aranżując mieszkanie, nieraz zdarza nam się przykładać większą wagę do estetyki, niż do aspektów praktycznych. Zwłaszcza przy wyborze drzwi wewnątrzklatkowych, które – chociaż ich wpływ wydaje się niewielki – mają kluczowe znaczenie dla komfortu życia w bloku. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

AKUSTYKA DRZWI

W trybie codziennej pracy poza domem przyjmujemy sporą dawkę hałasu. Średnio 50 dB uderza nas w biurze i aż do 80 na głośnej ulicy. Mieszkanie w bloku nie zawsze gwarantuje ciszę i spokój. Głośne rozmowy, krzyczące dzieci i awantury sąsiadów na klatce schodowej nie dają Ci odetchnąć? Warto zatem zadbać o rozwiązanie, które zapewni odpoczynek od zgiełku. Kwestia akustyki jest jedną z najważniejszych przy wyborze drzwi wewnątrzklatkowych. Odpowiednia izolacja podniesie znacznie komfort życia i zaoszczędzi nerwów. Przy długotrwałej ekspozycji na dźwięki powyżej 35 dB, wrażliwe osoby będą odczuwać zmęczenie, więc drzwi muszą zapewniać izolację akustyczną.

WYBÓR DRZWI DŹWIĘKOSZCZELNYCH

Przy wyborze drzwi, które mają ochronić przed hałasem, należy przyjrzeć się ich budowie. Drzwi o tzw. konstrukcji „plastra miodu” nie zagwarantują dobrego wyciszenia (jedynie 17 dB). O wiele lepszym rozwiązaniem będą drzwi wewnątrzklatkowe, wypełnione pianką poliuretanową lub płytą dźwiękochłonną. Izolację akustyczną danych drzwi wskazuje bezpośrednio współczynnik Rw, wyrażany w decybelach. Optymalne wygłuszenie zapewnią drzwi z linii Otium, posiadające izolację, wynoszącą 38 dB. Szeroki wybór modeli pozwoli połączyć funkcjonalność z zamysłem wizualnym. Skoro już wygłuszamy, czyli dbamy o zdrowie, przyjrzyjmy się także, czy wybrane przez nas drzwi wewnątrzklatkowe są antywłamaniowe, tzn. posiadają choćby bolce antywyważeniowe.

 MONTAŻ

Gdy już wykonasz pomiary i wybierzesz wymarzone drzwi, nie zapomnij o profesjonalnym montażu. Po odpowiednim przygotowaniu możesz wykonać go samodzielnie, jednak jeśli twoje umiejętności majsterkowania są niskie, nie oszczędzaj na profesjonaliście. Wysokiej jakości, wszechstronne drzwi to jedno, ale przy niestarannej instalacji, izolacja zwyczajnie nie zadziała. Precyzja montażu będzie szczególnie istotna przy drzwiach bezprzylgowych. Poza tym w przypadku drzwi wewnątrzklatkowych ważne jest poprawne uszczelnienie. Po udanym montażu wreszcie możesz odpocząć. Ten z pozoru prosty zakup, pochłania dużo energii, ale warto podejść do niego strategicznie – to tylko drzwi, a wiele do zyskania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here