Jak zorganizować chrzciny?

0
1364
chrzciny

Chrzciny to ważny moment dla świeżo upieczonych rodziców. Związane z nim uroczystości to okazja do rodzinnego spotkania oraz moment przedstawienia dziecka rodzinie i bliskim. Dziecko wraz z przyjęciem chrztu zyskuje także rodziców chrzestnych – ważnych dla niego ludzi. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zorganizować chrzciny? Oto kilka cennych wskazówek.

Chrzciny to ważny moment dla świeżo upieczonych rodziców. Związane z nim uroczystości to okazja do rodzinnego spotkania oraz moment przedstawienia dziecka rodzinie i bliskim. Dziecko wraz z przyjęciem chrztu zyskuje także rodziców chrzestnych – ważnych dla niego ludzi. Zastanawiasz się, jak samodzielnie zorganizować chrzciny? Oto kilka cennych wskazówek. 

W dniu chrztu warto zadbać o to, by najważniejsza osoba tego dnia – dziecko, czuło się bezpieczne i spokojne. To czas szczególnie ważny dla niego, ale także niezwykle intensywny. Dziecko przechodzi z rąk do rąk, każdy chce go zobaczyć, poznać, potrzymać na rękach. To wszystko może rozdrażnić i wystraszyć maluszka. Zadbajcie więc o to, by dziecko czuło się swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie – w końcu to ono jest najważniejsze tego dnia.  

Przyjęcie z okazji chrztu – ważne wydarzenie w życiu dziecka i rodziców 

Zacznijmy więc od najważniejszego – ustalenia daty chrztu. Nie ma reguły, która określałaby, jaki jest odpowiedni wiek na chrzest. Niektórzy rodzice decydują się na chrzest, gdy dziecko ma zaledwie kilka tygodni, inni czekają znacznie dłużej. Najczęściej dzieci chrzczone są w wieku od 2 do 6 miesięcy. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że dziecko prześpi chociaż część uroczystości i będzie spokojnie. 

Pamiętajcie, aby dopełnić wszelkich formalności związanych ze chrztem. Datę chrztu zwykle zgłasza się 1-2 miesiące wcześniej – w parafii, w której zamierzacie ochrzcić dziecko. W większości parafii, nie ma problemu z dostępnością terminów – chrzty mogą odbywać się w całym roku liturgicznym.  

Najczęściej uroczystości chrztu odbywają się w niedziele, czasami także w sobotę – jeśli taka jest wola rodziców. Może zdarzyć się też tak, że jednocześnie będzie odbywać się chrzest więcej niż jednego dziecka.  

Warto także odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie formalności muszą być spełnione oraz jakie dokumenty należy przygotować. Najczęściej są to dane dziecka, rodziców i chrzestnych.  

Jak urządzić chrzciny? 

Kiedyś chrzciny odbywały się tylko w domu, teraz mamy do wyboru również lokale, na które decyduje się coraz więcej rodziców. Wynajęcie lokalu pozwala uniknąć stresu, związanego z przygotowaniami.  

Jeśli jednak decydujecie się na chrzciny w domu, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach i odpowiednio zaplanować organizację przyjęcia. Młode matki zazwyczaj nie mają ani siły, ani chęci, aby wszystko samodzielnie organizować. Sprawdźcie więc, czy wśród znajomych i bliskich, znajdzie się ktoś do pomocy.  

Najważniejszym punktem, powinno być zaplanowanie przestrzeni. Ustawcie stoły i krzesła w taki sposób, aby dla każdego – również dla małych dzieci – było przeznaczone miejsce siedzące. Upewnijcie się także, że posiadacie odpowiednią liczbę talerzy i sztućców.  

Kolejno, warto zająć się przygotowaniem menu. Jeśli decydujecie się przygotować wszystkie posiłki samodzielnie, może to okazać się męczące. Warto więc poprosić kogoś o pomoc w przygotowaniu posiłków.  

Chrzciny to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Jeśli zaś zostałeś na przyjęcie zaproszony w roli gościa, nie zapomnij o upominku. Jak wybrać prezent na narodziny dziecka? Może to być np. metryczka dla dziecka, która będzie unikatowym wspomnieniem tego dnia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here