Jakie są koszty utrzymania basenu ogrodowego?

0
237
Jakie są koszty utrzymania basenu ogrodowego

Baseny ogrodowe cieszą się dużą popularnością, jednak koszt ich utrzymania zależy od wielu czynników. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje utrzymanie basenu.

Dobierz basen do potrzeb

Basen to zwykle wydatek jednorazowy – najczęściej nie jest to rzecz kupowana co roku, dlatego też warto zakupić taki, który będzie odporny na zniszczenia, z dobrej jakości materiału. Podstawowym kosztem, z jakim trzeba się liczyć, jest woda. Im mniejszy basen, tym mniej metrów sześciennych trzeba użyć do jego napełnienia. Koszt wody bywa różny, w zależności od gminy, dlatego nie da się go jasno określić. Oczywiście rodzina z małymi dziećmi będzie potrzebować większego basenu niż bezdzietne małżeństwo. Dlatego też warto się zastanowić czy na pewno w przyszłości będzie nas stać na jego utrzymanie. Im większa pojemność basenu, tym więcej środków chemicznych trzeba zużyć, by dbać o czystość wody. Warto wziąć pod uwagę te wszystkie elementy przed zakupem basenu ogrodowego – https://basenyogrodowe.pl/.

Koszty niezbędnego wyposażenia basenu ogrodowego

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj basenu się zdecydujemy, jego czyszczenie jest niezbędne. Basen stojący w ogrodzie jest stale narażony na zabrudzenia. Regularne czyszczenie pomaga pozbyć się włosów, liści, owadów, osadów czy innych zanieczyszczeń. Jest to niezwykle ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. Do czyszczenia basenu warto używać środków na bazie chloru, które dezynfekują wodę oraz środków przeciwdziałających rozwojowi glonów. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest także zakupienie preparatów utrzymujących odpowiedni poziom pH. Niezbędne będą także pompy filtrujące. Wyposażone są one w filtry, które należy regularnie wymieniać. Równie ważne są sprzęty służące do ręcznego sprzątania niecki basenu – odkurzacze czy szczotki. Warto zakupić także pokrowiec chroniący wodę przed wpadającymi do niej zanieczyszczeniami.

Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, koszta można podzielić na dwa rodzaje:

  • jednorazowe – pompa, basen, napełnienie basenu wodą, odkurzacz, szczotka, pokrowiec;
  • regularne – filtry do pompy, chemia basenowa, uzupełnianie wody, która odparowała, ewentualnie jej wymiana, jeśli zajdzie taka potrzeba, koszty prądu niezbędnego do pracy pompy filtrującej.

Podsumowując te wszystkie elementy, nie da się jasno określić kosztu utrzymania basenu. Ceny poszczególnych produktów w sklepach są różne. Jednak koszt samego utrzymania basenu w czystości przez cały sezon będzie oscylował w okolicach kilkuset (200-400) złotych. Nie są to zbyt wygórowane koszta, biorąc pod uwagę, jaką ulgę mogą przynieść kąpiele w basenie podczas upałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here