Łazienki Królewskie – miejsce historyczne

0
2468
Łazienki Królewskie – miejsce historyczne

Łazienki Królewskie w Warszawie to miejsce przepełnione historią. Można tu podziwiać nie tylko pomniki upamiętniające słynnych i znakomitych przedstawicieli sztuki i polityki, ale także zwiedzić letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego będącą miejscem istotnych wydarzeń, w których udział brały znane postaci historyczne.

Obiady czwartkowe, czyli tzw. mądre obiady

Wzorowane na paryskich salonach literackich obiady czwartkowe to cykliczne spotkania organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestniczyły w nich słynne postaci historyczne, malarze, rzeźbiarze, poeci, literaci, słowem cała ówczesna intelektualno-artystyczna śmietanka. Wśród bardziej znanych osobistości biorących udział w „mądrych obiadach” warto wymienić takie osoby jak Hugo Kołłątaj, Adam Kazimierz Czartoryski, Dominik Merlini, Kazimierz Nestor Sapieha, Franciszek Karpiński, bracia Jan i Jędrzej Śniadeccy czy Józef Wybicki. Obiady czwartkowe były organizowane na Zamku Królewskim, a w sezonie letnim w Łazienkach Królewskich. Odbywające się w latach 1770–1777 spotkania miały na celu przede wszystkim dyskusje na tematy związane z literaturą, najnowszymi zdobyczami nauki oraz szeroko rozumianą sztuką. Omawiano także dawne, jak i nowopowstałe dzieła. Z czasem „mądre obiady”, w których uczestniczyły słynne postacie historyczne, stały się czymś na miarę rady królewskiej. Dzięki nim doszło bowiem do ożywienia w dziedzinie literatury, dyskutowano również o aktualnych wydarzeniach w kraju i planowanych reformach. To, co działo się podczas spotkań, było skrupulatnie dokumentowane w powstałym specjalnie na potrzeby obiadów prasowym periodyku zatytułowanym „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”. Sygnałem zakończenia obiadu było podanie królowi suszonych śliwek – gdy monarcha po nie sięgał, był to znak, że goście powinni już wyjść, ponieważ król jest zmęczony i chce odpocząć.

Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie są również miejscem związanym z powstaniem listopadowym. Sala, w której znajdują się przedmioty upamiętniające wydarzenia z nocy z 9 listopada 1830 roku, znajduje się w Podchorążówce, czyli budynku, który wówczas również odegrał znaczącą rolę. Znana w tamtym czasie jako budynek Szkoły Podchorążych była miejscem, z którego pod przewodnictwem Piotra Wysockiego wyruszyli spiskowcy. Udali się w kierunku Belwederu – siedziby wielkiego księcia Konstantego, dowódcy wojsk rosyjskich. W ten sposób rozpoczęło się powstanie listopadowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here