Mleko i produkty mleczne dla dziecka i dorosłego

0
658

Od kilku lat wokół mleka i jego przetworów narasta wiele kontrowersji. Mechanizm ich budowania łatwo zaobserwować choćby dzisiaj, na podstawie wątpliwych teorii tworzonych wokół ratujących życie całych pokoleń szczepionek. W wyniku tych teorii można zaobserwować próby ograniczania nabiału w diecie dzieci i co za tym idzie stopniowo powstające niedobory wapnia oraz witaminy D.

Mleko i przetwory mleczne źródłem wapnia w diecie dzieci i dorosłych

Okręgowa spółdzielnia mleczarska to jeden z producentów nabiału, obecnych na polskim rynku od lat. Produkuje mleko oraz przetwory mleczne niezbędne w codziennej diecie jako źródło łatwo przyswajalnego wapnia, niezbędnego szczególnie u dzieci do budowy zębów oraz kości. Pierwsze lata życia dziecka to czas, gdy tworzy się połowa masy kostnej. Druga połowa powstaje pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. W kolejnych latach ubywa jej ok. 1% rocznie. Właśnie dlatego produkty mleczne OSM są tak ważne dla rozwoju fizycznego człowieka. Im więcej wapnia zgromadzi się w kościach dziecka, tym mniejsze ryzyko tworzenia się złamań oraz osteoporozy w dorosłym i dojrzałym wieku.

Wapń niezbędny jest nie tylko do tworzenia kośćca. Bierze on udział w procesach regulujących krzepnięcie krwi, pracę mięśni, pracę układu nerwowego oraz hormonalnego. Mleko oraz przetwory mleczne OSM Krasnystaw dostarczają dziecku niezbędnego wapnia, które niemowlę potrzebuje w ilości 400-600mg dziennie, dzieci starsze 800mg a pozostali od 10 roku życia 1200mg.

Ile i jakie produkty mleczne powinno spożywać dziecko?

Spółdzielnia mleczarska produkuje pełnowartościowe, bogate w wapń mleko. Jedna szklanka mleka zawiera ok. 240mg wapnia. Taka sama ilość wapnia znajduje się w kubku jogurtu o masie 150g, ale też w miseczce budyniu przygotowanego na bazie mleka, w szklance koktajlu i maślanki. Podobną ilość wapnia zawiera kefir, dwa małe plasterki serka topionego, czy dwa większe plastry sera żółtego oraz cztery naleśniki z serem, zawierające ok. 35 dag twarożku.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw https://www.krasnystaw.eu/pl dostarcza na nasze stoły pełen przekrój produktów mlecznych, nie tylko smacznych, ale i zdrowych na każdym etapie życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here