Najczęściej występujące schorzenia kręgosłupa

0
2218
Najczęściej występujące schorzenia kręgosłupa

Rozmaite choroby kręgosłupa to najczęściej występujący problem, z jakim zgłaszają się do specjalistów ludzie z różnych zakątków świata.

Tym samym, ortopedia i neurochirurgia to specjalizacje medyczne, które dzisiaj przeżywają wzmożony rozwój. Okazuje się, że dolegliwości, jakie wiążą się z dysfunkcją różnych odcinków kręgosłupa, mogą być dzisiaj niwelowane nie tylko poprzez zastosowanie operacji chirurgicznej. Innowacyjne metody umożliwiają wdrożenie leczenia w pełni bezpiecznego i nieinwazyjnego dla całego organizmu pacjenta. Dowiedz się, z jakimi schorzeniami kręgosłupa najczęściej borykają się ludzie na całym świecie i jakie są sposoby ich zwalczania.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Dotyczą najczęściej odcinka lędźwiowego, chociaż mogą pojawić się niezależnie od partii. Zniekształcenie czy uszkodzenie poszczególnych kręgów to zasługa naturalnego procesu starzenia się organizmu, ale nie tylko. Specjaliści wyróżniają także wady postawy, siedzący tryb życia, otyłość, dźwiganie czy brak aktywności fizycznej. Zwyrodnienia mogą powstawać również jako powikłanie innych problemów z kręgosłupem, w tym skrzywień czy postępującej skoliozy.

Niepokojące jest to, że zwyrodnień nie da się cofnąć, by przywrócić komfortowe funkcjonowanie. Możliwa jest jedynie chirurgia kręgosłupa, która umożliwia niwelowanie dolegliwości bólowych oraz komfortowe poruszanie się i brak objawów towarzyszących. Warto przy tym zaznaczyć, że zwyrodnienia powodują nierzadko zawroty głowy, utraty świadomości, przytomności, stany drętwienia, a nawet unieruchomienia.

We wstępnej fazie schorzeń zwyrodnieniowych nie stosuje się jeszcze operacji chirurgicznych. Medycy zalecają raczej fizjoterapię, laseroterapię, krioterapię czy ćwiczenia z zastosowaniem nowoczesnych przyrządów albo preparatów, które mają w krótkim czasie przynieść poprawę.

Dyskopatia

Dyskopatia, zwana również przepukliną kręgosłupa występuje najczęściej w odcinku lędźwiowym. Najczęściej jest początkową fazą zwyrodnień kręgosłupa, powszechnie uznaje się ją jako wypadnięcie dysku.

Dyskopatia polega na uwypukleniu głównej części kręgu kręgosłupa bądź jego przesunięciu. Jest prosta do zdiagnozowania poprzez wykonanie zdjęcia RTG. Sam chory odczuwa zresztą wyraźny ból, który może promieniować na kończyny. Nie ma więc mowy o tym, by dyskopatię bagatelizować. Z reguły chorzy „ratują się” środkami o działaniu przeciwbólowym, natomiast w długim przebiegu konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Skolioza

Skolioza to problem skrzywienia kręgosłupa wynikający z wady postawy. Pojawia się już u małych dzieci, nawet tych do 3 roku życia. Najczęściej rozpoznawana jest jednak u dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Nieleczona skolioza doprowadza do trwałych zwyrodnień, w przypadku których konieczna jest chirurgia kręgosłupa. Szybka reakcja na zniekształcenia pozwala jednak na wyleczenie skoliozy przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod, takich jak odpowiednia rehabilitacja oraz ćwiczenia sprawnościowe. Terapia jest zwykle długotrwała, ale u małych pacjentów przynosi doskonałe efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here