Najlepsza karma dla starszych psów – jak ją znaleźć?

0
773
karma dla starszych psów

Starsze psy wymagają specjalnego żywienia. W pewnym wieku zaczynają im bowiem doskwierać różne problemy zdrowotne. Pogarsza się kondycja ich stawów, zwalnia proces trawienia. Właśnie dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego jedzenia. Jaka karma dla starszych psów jest godna polecenia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Skąd wiadomo, że pies się starzeje?

Istnieje wiele oznak tego, że nasz pies się starzeje. Nie chodzi tylko o metrykę i jego zaawansowany wiek, ale również pewne symptomy, które można zauważyć gołym okiem. Na starość psu pogarsza się słuch, węch oraz widzenie. Trzeba do niego mówić głośniej, nie do końca rozróżnia pokazywane mu przedmioty, a węch nieustannie go myli. Dodatkowo pies może mieć mniej energii. Jeżeli kiedyś ochoczo biegł do drzwi na samo hasło „spacer”, a teraz trudno go wyciągnąć na kilka minut marszu, to może być oznaka starzenia się. Zamiast szaleć za piłeczką albo ruszającymi się liśćmi woli odpoczywać na swoim, wygodnym posłaniu. Czasem też leciwy pies potrafi zapomnieć, gdzie stoi jego miska albo jak wrócić do domu. No i mogą pojawiać się różne choroby wieku starczego. Gorzej działa bowiem wątroba, nerki i serce. Właśnie dlatego, aby wesprzeć swojego pupila w tym trudnym dla niego czasie, warto zaserwować mu odpowiednie jedzenie. Specjalistyczna karma dla starszych psów doda mu sił i zadba o prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu.

Karma o mniejszej kaloryczności

Przede wszystkim starsze psy powinny spożywać karmę, która posiada mniejszą kaloryczność. Z wiekiem bowiem aktywność fizyczna zwierzaków spada, a do tego nie mają już tak dobrej przemiany materii, jak kiedyś. Aby nie doprowadzić do otyłości pupila, należy więc sięgnąć po odpowiednią dietę oraz specjalistyczny rodzaj karmy. Nie oznacza to jednak, że karma dla starszych psów zmusza je do jakiejś głodówki. To nadal pyszny i pełnowartościowy posiłek, który w pełni zaspokoi jego codzienne potrzeby. To jedzenie jest jednak lepiej zbilansowane i zawiera mniej produktów, które mogą przyczynić się do szybkiego wzrostu wagi. Dodatkowo karmy dla starszych psów zawierają wiele substancji, wspierających pracę poszczególnych organów.

Karma o odpowiedniej konsystencji

W wieku starczym psy często mają też problemy z zębami. Przyczyną są z reguły bakterie, obecne w płytce nazębnej. W jamie ustnej psa tworzy się kamień, który osłabia zęby i nasila objawy zapalenia dziąseł. Poza regularnymi wizytami u weterynarza warto więc zaserwować psu karmę o odpowiedniej konsystencji. Jedzenie twardej i suchej karmy pomaga oczyścić zęby. Podczas gryzienia pupile ścierają bowiem osadzający się kamień. Jeżeli jednak psy są już na etapie wypadających zębów, lepiej postawić na karmę mokrą. Mokra karma dla starszych psów ułatwi im jedzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here