Odkurzacze z filtrem wodnym. Dlaczego stają się coraz popularne?

0
2801
Odkurzacze z filtrem wodnym. Dlaczego stają się coraz popularne

W ostatnim czasie odkurzacze z filtrem wodnym zyskały na popularności, ale czy słusznie? Reklamuje się je jako najlepszy sprzęt dla alergików i rodzin z dziećmi, podkreśla, że chłoną brud jak gąbka, a efekty po odkurzaniu są bardzo imponujące. Co warto wiedzieć o odkurzaczu wodnym?

Sprzątanie z odpowiednim odkurzaczem wyposażonym w filtr wodny może być szybkie i skuteczne. Te modele na pierwszy rzut oka nie różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników, czyli odkurzaczy bezworkowych, w których brudy są zbierane do specjalnego pojemnika. Cała różnica polega na sposobie przygotowywania urządzenia do pracy, bo potrzebna jest woda, a także efektywności, ponieważ z pomocą odkurzacza wodnego nie tylko zbierzemy kurz, ale także niewielką ilość wody, błota, czy piany. Mało tego, z powodzeniem wyczyścimy na mokro dywany i tapicerki meblowe!

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz z filtrem wodnym jest wyposażony w pojemnik, który przed rozpoczęciem pracy musimy napełnić wodą, a po zakończonym sprzątaniu należy go opróżnić i dokładnie opłukać, ponieważ to właśnie w nim znajdują się wszystkie zebrane podczas pracy brudy. Filtr wodny zwiększa efektywność odkurzania i niezwykle skutecznie zatrzymuje niewidoczne dla oka zanieczyszczenia jak kurz czy roztocza. Co więcej, to innowacyjne urządzenie z pomocą specjalnego filtra oczyszcza powietrze, które wydostaje się z odkurzacza w czasie pracy. Filtr wodny może zatrzymać aż 99,9% zanieczyszczeń! Jest to ogromna zaleta, ponieważ tradycyjne odkurzacze nie mają tej funkcji, a dodatkowo rozdmuchują po pomieszczeniu kurz.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odkurzacze wodne nie służą wyłącznie do zbierania kurzu i różnego rodzaju drobinek znajdujących się na podłodze. Doskonale poradzą sobie z niewielką ilością wody, błota oraz piany, bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pranie dywanów, mycie na mokro tapicerki meblowej i samochodowej, podłóg i terakoty. Tej funkcji nie znajdziemy w tradycyjnych odkurzaczach, przez co musimy sięgać po dodatkowe sprzęty jak niezbyt poręczny mop czy mokra ścierka.

Właśnie z tego względu odkurzacze z filtrem wodnym podbiły serca nie tylko ludzi ceniących sobie ład i porządek, lecz również alergików, posiadaczy zwierząt i rodziców małych dzieci.

Wady odkurzaczy wodnych

Mimo niewątpliwie przeważających zalet, odkurzacze z filtrem wodnym mają swoje wady. Wprawdzie są niezwykle tanie w eksploatacji, ponieważ odchodzi koszt zakupu worków, jednak ich czyszczenie może być uciążliwe. Po każdym odkurzaniu należy dokładnie wyczyścić pojemnik na wodę po to, aby w czasie spoczynku nie stał się on siedliskiem wywierających negatywny wpływ na zdrowie pleśni, bakterii i roztoczy. Sam odkurzacz należy dokładnie osuszyć.

Już na etapie wyboru modelu, warto upewnić się, czy odkurzacz ma konstrukcję ułatwiającą czyszczenie, bez zakamarków i trudno dostępnych miejsc, ponieważ nagromadzona i niewysuszona woda może po prostu zacząć nieładnie pachnieć. Należy również ściśle przestrzegać zaleceń producenta, inaczej żaden, nawet najlepszy sprzęt nie posłuży nam zbyt długo. Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii, należy już od samego początku stosować się do jasno przedstawionych w instrukcji obsługi wskazówek.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz z filtrem wodnym, tak jak każdy inny sprzęt, powinien zostać w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli ktoś z naszych znajomych ma sprawdzony przez siebie model, nie zawsze to oznacza, że akurat spełni on też nasze oczekiwania. Dziś na rynku dostępne są różne modele, z tego względu przed zakupem warto sprecyzować swoje oczekiwania, aby finalnie wybrać taki odkurzacz, który pozwoli osiągnąć nam satysfakcjonujące efekty w czasie sprzątania.

Do wyboru mamy modele z pojemnikami o różnej wielkości i budowie. Tak samo jest z filtrem, który w dostępnych na rynku modelach nie zawsze jest taki sam. To, na co warto zwrócić uwagę, to nowoczesny design oraz poręczność. Urządzenia mają ergonomiczny uchwyt, można je przechowywać pionowo i poziomo, do tego koła ułatwiają manewrowanie urządzeniem, a niektóre odkurzacze z filtrem wodnym wyposażone są w dodatkowy schowek na akcesoria.

Odkurzacz wodny to sprzęt, który powinien służyć nam bezawaryjnie przez wiele lat intensywnego użytkowania. Jeśli chcemy, aby faktycznie tak było, zdecydujmy się na dobrej jakości model od sprawdzonego producenta, a nie od firmy, o której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Warto przede wszystkim porównać dostępne modele i funkcje, na przykład marka Kärcher opracowała odkurzacz z filtrem wodnym DS 5.800, w którym wydmuchiwane powietrze pozbawione jest alergenów, a innowacyjny filtr wodny zatrzymuje 99,9% zanieczyszczeń, pozostawiając przy tym czyste i świeże powietrze w odkurzanym pomieszczeniu. Mikrofiltr HEPA 13 zatrzymuje roztocza i ich wydzieliny, pyłki, zarodniki grzybów i inne cząsteczki o wielkości powyżej 0.3 μm. Inne funkcje i zalety tego modelu sprawdzisz na stronie o odkurzaczu z filtrem wodnym: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym.html.

Nowoczesny odkurzacz – dla kogo?

Przede wszystkim dla alergików. Alergicy doskonale wiedzą, jak kurz, pyłki roztocza potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Liczą na to, że dom będzie dla nich schronieniem, w którym ukryją się przed wszechobecnymi alergenami, jednak meble tapicerowane, dywany, firany i wszystkie inne elementy z materiału są siedliskiem utrudniających życie i niesprzyjających zdrowiu alergenów, z którymi tradycyjne odkurzacze nie są w stanie sobie poradzić. Z kolei odkurzacz z filtrem wodnym nie tylko pomoże perfekcyjnie oczyścić mieszkanie z alergenów, ale też działa niczym nawilżacz powietrza, wytwarzając specyficzny mikroklimat. To zasługa wody, którą można wzbogacić o olejki eteryczne, by napełnić dom ulubionym zapachem.

Odkurzacz wodny docenią też rodziny. Rodzice małych dzieci każdego dnia martwią się o czystość w domu. W końcu maluchy już od pierwszych miesięcy życia dotykają różnego rodzaju przedmiotów i uparcie wkładają je do buzi. Największy problem zaczyna się wtedy, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Wtedy jego delikatne dłonie na każdym kroku mają kontakt z kurzem, pyłkami, roztoczami, zarodnikami grzybów i innymi zanieczyszczeniami, o których istnieniu często nie zdajemy sobie sprawy. Niestety wszystkie te niewidoczne na pierwszy rzut oka niebezpieczeństwa nie sprzyjają zdrowiu malucha. Aby się ich pozbyć, nie wystarczy zwykły odkurzacz, ponieważ ten tylko wznosi w powietrze znajdujący się na podłodze brud. W tym przypadku nowoczesny sprzęt, jakim jest odkurzacz z filtrem wodnym, sprawdzi się idealnie.

Po ten nowoczesny sprzęt powinni sięgnąć też właściciele zwierząt. Pupile od czasu do czasu gubią sierść, co od razu można zauważyć zarówno na ubraniach, jak i na dywanach i meblowej tapicerce. Co więcej, zwierzęta mają florę bakteryjną, która różni się od ludzkiej, przez co zwierzęce patogeny, które dla naszych zwierzaków mogą okazać się bierne, w stosunku do ludzi nie zawsze pozostają obojętne. Mówi się, że kontakt ze zwierzęcymi bakteriami wzmacnia odporność. I choć rzeczywistość niejednokrotnie pokazała, że może to być prawdą, to istnieje jednak druga strona medalu. Mowa tutaj o chorobach zwierząt, które atakują ludzi. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na zwierzęce choroby, warto regularnie korzystać ze sprzyjającego zdrowiu rozwiązania, jakim jest odkurzanie domu odkurzaczem z filtrem wodnym.

Czy warto zainwestować w odkurzacz z filtrem wodnym?

Jak widać, odkurzacze z filtrem wodnym mają mnóstwo funkcji, którymi bez wątpienia nie mogą poszczycić się ani odkurzacze workowe, ani ich bezworkowi kuzyni. Co więcej, nie trudno zwrócić uwagę na fakt, że wady tego nowoczesnego sprzętu okazują się naprawdę nieznaczne w zderzeniu z zaletami.

Mnogość dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy z nas może dopasować odkurzacz z filtrem wodnym nie tylko do własnych potrzeb, ale także do indywidualnego poczucia stylu i swoich możliwości finansowych. Nie bez powodu coraz więcej osób twierdzi, że odkurzacze wodne są czymś, w co warto zainwestować każde pieniądze.

Źródła:

  • https://dom.wp.pl/przyjazny-dla-alergikow-wodny-odkurzacz-chlonie-brud-jak-gabka-6220606220810369a
  • https://kobieta.onet.pl/najlepsze-odkurzacze-dla-alergikow/g7tzdfe
  • https://allegro.pl/artykul/odkurzacze-z-filtrem-wodnym-piec-polecanych-modeli-74177
  • http://regiodom.pl/portal/wnetrze/rtv-agd/odkurzacz-wodny-jego-wady-i-zalety-ile-kosztuja-odkurzacze-wodne
  • http://kupujemyodkurzacz.pl/odkurzacze-z-filtrem-wodnym-wady-i-zalety/
  • https://kb.pl/porady/jak-dziala-i-ile-kosztuje-odkurzacz-wodny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here