Oświetlenie ogrodu – o czym należy pamiętać?

0
1384
Oświetlenie ogrodu

W aranżacji ogrodu poza wygodnymi meblami, które zagwarantują przyjemny relaks na świeżym powietrzu, nie powinno zabraknąć również oświetlenia. Montujemy je nie tylko na tarasie, gdzie ma umożliwić korzystanie z przestrzeni wypoczynkowej po zmroku, ale także w innych strefach ogrodu, na przykład na podjeździe i przy wejściu do domu.

Oświetlenie ogrodu jest niezwykle istotnym elementem ogrodowych aranżacji. Wpływa nie tylko na wygląd posesji i komfort wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również na bezpieczeństwo użytkowników. Stanowi o funkcjonalności przestrzeni oraz jej atrakcyjności.

Bezpieczeństwo na terenie posesji

Na bezpieczeństwo na terenie działki można wpływać na wiele sposobów. Jednym z nich są ścieżki o równej nawierzchni. Innym uprzątnięcie posesji z elementów mogących stanowić utrudnienie w przemieszczaniu się oraz sprowadzać ewentualne zagrożenie dla domowników (niebezpieczne narzędzia i urządzenia oraz chemia do ochrony i pielęgnacji roślin). Kolejnym sposobem jest zapewnienie oświetlenia, które pozwoli na bezpieczne poruszanie się po terenie ogrodu.

Oprawy oświetleniowe warto rozmieścić wzdłuż najczęściej uczęszczanych ścieżek oraz w miejscach, które obarczone są ryzykiem wtargnięcia na posesję niepowołanych osób. Można wyposażyć je w czujnik ruchu albo w czujnik zmierzchu. Ich forma powinna dobrze współgrać się stylistyką budynku i całego ogrodu. Mogą to być oprawy oświetleniowe w formie słupków, lampy- kule, wkomponowane w kostkę brukową lampy typu oczka albo lampy solarne. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego w poszukiwaniu inspiracji odsyłamy na stronę https://lampy.it.

Estetyka i wypoczynek w ogrodzie

Aby aranżacja w pełni spełniała oczekiwania użytkowników, warto zadbać o estetyczny wygląd posesji. Tu oświetlenie również odgrywa niebagatelną rolę. Po pierwsze nie trudno wyobrazić sobie, jak przyjemny musi być wypoczynek na tarasie oświetlonym po zmierzchu stonowanym światłem o ciepłej barwie. Klimatyczny nastrój, jaki można dzięki temu stworzyć, sprzyja nie tylko spotkaniom z przyjaciółmi, ale również romantycznym wieczorom we dwoje.

Na tarasie sprawdza się wiele rodzajów opraw. Można zamontować tam kinkiety albo lampy wiszące. Można wykorzystać też lampy kule albo świecące girlandy. Co więcej, można wprowadzić do aranżacji kilka rodzajów opraw, co bez wątpienia da spektakularny efekt. Poza oświetleniem elektrycznym w przestrzeni wypoczynkowej tarasu dobrze sprawdzają się też latarenki, a w nich świece albo sznurki LED.

Efektowny wygląd posesji można osiągnąć również poprzez oświetlenie budynku. Można to zrobić, montując oprawy w podbitce dachu albo wykonując instalację zewnętrznych kinkietów na elewacji domu. Dzięki temu po zmierzchu dom będzie wyglądał bardzo efektownie. Oświetlenie budynku bez wątpienia wpływa również na bezpieczeństwo domowników.

W jaki jeszcze sposób można zadbać o wygląd posesji? Odpowiednio ukierunkowane oświetlenie pozwala na budowanie efektownych scen świetlnych. Podświetlać można elementy architektoniczne budynku albo ogrodową roślinność. Dzięki temu posesja robi się bardzo elegancka i nabiera sporo uroku. Zyskuje też nieco tajemniczości rodem z bajkowej scenerii.

Oświetlenie ogrodu stanowi bardzo ważny element aranżacji. Ograniczając się do jednej oprawy oświetleniowej, inwestorzy mogą sporo stracić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here