Pierwsze kroki w prowadzeniu własnego biznesu – jak ułatwić sobie początki?

0
1655
Pierwsze kroki w prowadzeniu własnego biznesu – jak ułatwić sobie początki?

Obecnie coraz więcej osób marzy o czymś więcej niż tylko nudna, etatowa praca od poniedziałku do piątku, a czasem nawet w weekendy. Dla wielu osób niezależność i praca na własny rachunek staje się główną motywacją do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Dziś założenie firmy jest stosunkowo proste ­– możemy to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest jej utrzymanie na rynku oraz ciągłe rozwijanie i doskonalenie w taki sposób, aby zaczęła przynosić nam oczekiwane zyski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ponad połowa małych oraz średniej wielkości firm w bardzo krótkim czasie upada, właściwie zaraz na początku swojego istnienia. Kolejne 30% nie jest w stanie utrzymać się na rynku przez pierwsze 2 lata. Chociaż statystyki te nie należą do wyjątkowo optymistycznych, młodych przedsiębiorców nie powinno to w żaden  sposób zniechęcać. Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani do prowadzenia własnego biznesu, nastawieni na sukces oraz gotowi do stałego doskonalenia się, mamy bardzo duże szanse, aby nasza firma utrzymała się na rynku. 

O czym pamiętać, kiedy startujesz z własnym biznesem?

Na samym początku naszej działalności powinniśmy zgromadzić kapitał niezbędny do jej rozpoczęcia. Warto zapoznać się tutaj z różnymi sposobami dofinansowania naszego przedsiębiorstwa. Wchodzą tu w grę zarówno fundusze krajowe, jak i unijne. Unia Europejska przewiduje wspieranie rozwoju przedsiębiorczości – dzięki dotacjom możemy pozyskać jednorazowo nawet do 50 tysięcy złotych.

Bardzo istotnym aspektem, kiedy dopiero zaczynamy stawiać swoje pierwsze kroki jako przedsiębiorcy, jest gotowość do ciągłego doskonalenia się oraz zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie kursów i szkoleń związanych z naszą branżą.  Świat idzie naprzód, gospodarka oraz rynek konsumencki bardzo szybko się zmieniają, dlatego konieczne jest śledzenie trendów i dostosowywanie się do wymagań rynku.

Istotne są również działania promujące naszą działalność. Ważne, by jak najwięcej osób dowiedziało się o naszych usługach czy produktach. Obecnie ogromną siłę mają internet oraz media społecznościowe. Warto także na samym początku przyciągnąć klientów dzięki akcjom promocyjnym, konkursom oraz oferowaniu raz na jakiś czas usługi gratis.

Warto zadbać również o to, by obsługa klientów stała na jak najwyższym poziomie – zadowolony i usatysfakcjonowany klient, który został bardzo dobrze obsłużony, z pewnością do nas wróci oraz poleci naszą firmę swojej rodzinie i znajomym.

Na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieć środków na zatrudnianie wielu pracowników. Większość pracy będziemy musieli wykonywać samodzielnie. Nasze kroki będą również bacznie obserwowane przez Urząd Skarbowy. Aby ustrzec się kłopotów i ułatwić sobie pierwsze kroki na rynku, warto nawiązać współpracę z firmami zewnętrznymi.

Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj kooperowanie z biurem rachunkowym oraz outsourcing kadr i płac. Obecnie wiele firm zleca prowadzenie dokumentacji podmiotom zewnętrznym, które zajmują się prowadzeniem spraw finansowych, rachunkowych oraz kadrowo- płacowych dla małych przedsiębiorców. Rozwiązanie to jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, a wybierając rzetelną firmę zewnętrzną, mamy pewność, że powierzamy nasze sprawy w ręce wykwalifikowanych specjalistów.

Chociaż początki prowadzenia własnej firmy często  bywają trudne, to jednak warto się do tego odpowiednio przygotować, stworzyć swój plan działania oraz świadomie wyznaczyć sobie cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Ponadto bardzo ważne jest także pozytywne nastawienie i wiara w swój sukces.

Źródlo: Biuro rachunkowe – MDDP Outsourcing

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here