PIT-28 – kto i do kiedy powinien go złożyć?

0
1154
PIT-28

Za niewiele ponad dwa tygodnie rusza termin składania PIT-28, a więc formularza, który przeznaczony jest dla podatników rozliczających się od przychodów w oparciu o ryczałt ewidencjonowany. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim wynajmujący mieszkania, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą. 

  1. Do kiedy należy rozliczyć PIT-28?
  2. Kto może skorzystać z rozliczenia za pomocą PIT-28?
  3. Jak wygląda rozliczenie PIT-28?
  4. PIT-28 online

Do kiedy należy rozliczyć PIT-28?

PIT 28 należy obowiązkowo rozliczyć w terminie od 15 lutego 2021 roku do 1 marca 2021 roku. W większości przypadków PIT-28 rozliczany jest do końca lutego, natomiast w tym roku koniec miesiąca wypada w niedzielę, dlatego termin składania rozliczeń przesuwa się na pierwszy dzień marca. O terminach tych powinny pamietać przede wszystkim te osoby, które za pomocą PIT-28 rozliczają się po raz pierwszy i w związku z tym przyzwyczajone mogą być do tego, że czas na rozliczenie podatkowe mają do 30 kwietnia. W przypadku PIT-28 termin ten jest zdecydowanie krótszy.

Do kiedy należy rozliczyć PIT-28

Kto może skorzystać z rozliczenia za pomocą PIT-28?

Z możliwości opodatkowania ryczałtem skorzystać mogę osoby prowadzą indywidualnie działalność gospodarczą, jak również spółki cywilnej i jawne. Warunkiem jest zgłoszenie odpowiedniego wniosku do 20 stycznia roku, w którym chcesz stosować tego typu rozliczenie lub w momencie rozpoczęcia działalności (najlepiej w dniu jej zarejestrowania, najpóźniej uzyskania pierwszego przychodu). Ryczałt ewidencjonowany to również rozwiązanie, które stosowane jest w przypadku umów najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub pokrewnych. Umowy te jednak nie mogą być częścią pozarozlicznie działalności gospodarcze.

Jak wygląda rozliczenie PIT-28?

Rozliczenie PIT-28 wiąże się z listą konkretnych obostrzeń, o których warto pamiętać zanim podejmiesz decyzję o takiej formie opodatkowania lub przystąpisz do wypełnienia formularza. Przede wszystkim dekoracja PIT-28 nie może być składana wspólnie z małżonkiem. Ponadto, osoba, która rozlicza się ryczałtem PIT-28 nie może się wspólnie z małżonkiem rozliczyć z przychodów osiąganych na zasadach ogólnych. Wyjątek stanowią jedynie umowy najmu i podobne, w tym przypadku można się wspólnie rozliczyć z małżonkiem np. w oparciu o PIT-37. Do PIT-28 nie da się również „dopisać” przychodów opodatkowanych inaczej niż przed ryczałt ewidencjonowany. Jeśli więc masz inne dochody, musisz złożyć osobny formularz podatkowy, poza PIT-28. Nie może się w ten sposób rozliczyć także osoba samotnie wychowująca dziecko.

Trzeba pamiętać również, że prawo do rozliczania ryczałtem traci się w momencie przekroczenia limitu dochodów określonego w ustawie albo podjęcia działalności uniemożliwiającej korzystanie z ryczałtu. W takim przypadku podatnik musi się rozliczyć za miesiące objęte ryczałtem za pomocą PIT-28, a za pozostałe na innym, właściwym dla typu osiągniętych przychodów formularzu.

PIT-28 online

Obecnie bardzo popularnym rozwiązanie jest rozliczanie PIT przez Internet. Przede wszystkim specjalistyczne programy do rozliczeń znacznie ułatwiają wypełnienie formularza osobom, które rozliczają się bez pomocy księgowej. Program automatycznie wylicza odpowiednie wartości na podstawie uzupełnionych przez ciebie danych, chroni cię więc przed błędami w obliczeniach i zwalnia z konieczności śledzenia, co od czego trzeba odjąć. Ponadto, program online dba, abyś nie wysłał do US formularza bez wymaganych danych. Zdarza się często, że na formularzach papierowych brakuje wypełnionego pola adresowego, kodu pocztowego, czasami nawet numeru PESEL lub NIP. Program uniemożliwia wysłanie do urzędu dokumentu, który tych wszystkich danych nie posiada. Ponadto, wysyła elektroniczna gwarantuje ci znacznie szybszy potencjalny zwrot podatku. W przypadku formularza elektronicznego ustawowy termin zwrotu podatku do 45 dni, w przypadku formularza złożonego osobiście lub wysłanego pocztą są to aż 3 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here