Początkujący ogrodnik – na jakie rośliny powinien postawić?

0
1336
Aksamitki dla początkującego ogrodnika

Aby stworzyć swój własny ogród pełen przepięknych roślin, nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem. Warto jedynie postawić na gatunki łatwe w uprawie oraz zdobyć minimalną wiedzę na ich temat. O czym powinien pamiętać początkujący ogrodnik? Jakie rośliny w ogrodzie warto posadzić, jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w ogrodnictwie?

Podstawą jest trawnik

Aby ogród prezentował się czysto i schludnie początkujący ogrodnik na samym początku powinien postawić na wyrównanie terenu oraz posianie trawnika.

Jaką mieszankę nasion traw warto kupić? Nie poleca się najtańszych produktów, które szybko rosną ponieważ nasz trawnik z biegiem czasu zacznie przypominać pastwisko. Jeżeli chcemy uzyskać efekt dywanu, a nasz trawnik ma być gęsty i wyróżniać się soczystą zielenią warto wybrać mieszankę, w której będzie jak najwięcej kostrzewy czerwonej — powinno być jej ponad połowę. Ten typ nasion trawy rośnie co prawda wolno, ale ma wąskie źdźbła, więc trawnik będzie wyglądał jak prawdziwy dywan. Warto pamiętać jedynie o codziennym zraszaniu naszego trawnika oraz koszeniu go. Jeżeli mamy już podstawę, warto zastanowić się nad tym jakie rośliny w ogrodzie będą łatwe w uprawie.

Berberysy – piękny krzewy, łatwe w uprawie

Berberys pospolity, zwany jest też jako berberys zwyczajny, to powszechny krzew, który w stanie dzikim występuje niemal w całej Europie. To roślina, która posiada atrakcyjnie zabarwione liście oraz wygięte pędy, oraz jest mało wymagająca. Szczególnie jesienią nabiera pięknych pomarańczowo-czerwonych kolorów. Berberys pospolity może rosnąć niemal na każdej glebie, dobrze też znosi susze. Aby zapewnić mu jak najlepsze warunki, warto wybrać piaszczyste, lekkie podłoże z domieszką gliny, które jest wilgotne oraz żyzne. Berberysy to również gatunek w pełni mrozoodporny. Może być sadzony nawet w dużych donicach. Jak wygląda ich pielęgnacja oraz sposób uprawy? Berberysy nie wymagają specjalnych zabiegów – wystarczy je regularnie przycinać, aby zachować ładny kształt krzewu. Robimy to późną zimą lub po przekwitnięciu. Nie musimy też nawozić ani podlewać krzewu. Sadzonki berberysów z powodzeniem nabyć można w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/52-berberysy.

Berberysy w ogrodzie początkującego ogrodnika

Źródło zdjęcia: http://www.studionatura.com.pl/.

Jednoroczne rośliny w ogrodzie – aksamitki

Początkujący ogrodnik może w swoim ogrodzie wysiać kwiaty jednoroczne, które znane są z tego, że szybko rosną, są niezawodne oraz będą pięknie kwitły, aż do pierwszych mrozów. Są to między innymi aksamitki. Różnią się one wielkością, pokrojem oraz kolorem kwiatów – mogą występować od jasnożółtych oraz pomarańczowych, aż po ciemnobrunatne. Aksamitki doskonale odnajdą się na obrzeżach rabatek lub jako pojedyncze akcenty w pobliżu drzew iglastych. Dobrze znoszą one niedobór wody, więc mogą zostać posadzone nawet na skalniakach. Ich zaletą jest to, że nie są podatne na choroby grzybowe oraz nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, ich charakterystyczny zapach odstrasza szkodniki ogrodowe, takie jak krety albo gryzonie.

Od czego zacząć uprawę aksamitek?

Najlepiej kupić gotowe sadzonki wiosną oraz posadzić w drugiej połowie maja, gdyż jest to gatunek wrażliwy na przymrozki. Aksamitki to rośliny, których nie musimy nawozić, warto jednie usuwać od czasu do czasu przekwitłe kwiatostany. Innymi roślinami jednorocznymi dla początkującego ogrodnika są:

  • słoneczniki;
  • astry;
  • nasturcje;
  • cynie.

Dla początkującego ogrodnika – rośliny cebulowe

Rośliną cebulową chętnie wybieraną do polskich ogrodów są mieczyki. To piękne kwiaty, które cieszą oczy swoich właścicieli przez wiele tygodni. Występuje one w ponad 150 odmianach oraz wielu kolorach – na przykład czerwonym, białym, fioletowym czy żółtym. Bulwy mieczyków należy posadzić na początku wiosny, w maju lub kwietniu. Te dekoracyjne kwiaty doskonale prezentują się zarówno przy skalniakach, jak i w donicach. Aby cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem, warto zastosować się jedynie do kilku wskazówek. Ziemia, w której umieścimy powinna być lekko piaszczysta oraz niezbyt kwaśna. Należy wybrać dla nich dogodne miejsce, gdzie będą mogły cieszyć się słońcem, a jednocześnie będą osłonięte od wiatru. Kwiaty nawozimy gotowym nawozem wieloskładnikowym wczesną wiosną, a w lipcu i sierpniu możemy oczekiwać ich kwitnienie.

Źródła :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here