Podróże kamperem

0
2448
Podróże kamperem

Podróże kamperemWolność, niczym nieskrępowane podróże bez konieczności zastanawiania się nad kolejnym miejscem postoju. Tak właśnie wiele osób postrzega podróże kamperem. Oczywiście taki sposób podróżowania ma swoje wady jak wszystko, ale chyba jednak zalet jest o wiele więcej. Postaram się dzisiaj powiedzieć co nieco na ten temat. Jak wyglądają podróże kamperem, jak się do nich przygotować, na co trzeba być nastawionym. Ogólnie będę chciał przygotować was do tej wielkiej przygody jaką jest wyjazd kamperem w świat.

Czym jest kamper?

Na samym początku dla tych mniej wtajemniczonych powiem czy jest kamper.  Najprościej rzecz ujmując jest to samochód w którym można mieszkać takie połączenie auta z przyczepą kempingową. Można by powiedzieć że jest to zamontowana przyczepa kempingowa na podwoziu samochodu. To jak prezentuje się ona w środku jest zależne od bardzo wielu czynników, rozbieżność pomiędzy poszczególnymi standardami jest tak duża jak między samochodem klasy niższej i luksusową limuzyną. Zwyczaj kampery są wielkości samochodów dostawczych i przeważnie można kierować nimi posiadając prawo jazdy kategorii B, jednak również są olbrzymie pojazdy wielkości autobusów. Takie rozwiązanie już jednak należy traktować bardziej jako dom mieszkalny niż sposób na spędzenie wakacji. Oczywiście im większy jest kamper tym lepszy jest komfort w nim mieszkania ale już niekoniecznie komfort poruszania się na wakacjach. Ze względu na swoje gabaryty zanim rozpoczniemy naszą pierwszą trasę warto jest pojechać na jakiś parking i poćwiczyć podstawowe manewry jak parkowanie czy też zawracanie. Warto również poćwiczyć i cofanie ponieważ jest to duże auto.

Skąd wziąć kampera?

podróżowanie kamperemSkąd wziąć kampera to jedno z podstawowych pytań. Jeżeli jest to nasza pierwsza wyprawa to raczej nie ma sensu kupowanie takiego pojazdu. Po pierwsze jest on bardzo drogi, Po drugie jeżeli nam się nie spodoba taki sposób spędzania wakacji gdzieś będziemy musieli go trzymać. Po trzecie jeżeli mamy uruchamiać go raz do roku zdecydowanie bardziej opłaca nam się wynajem. Oczywiście są ludzie którzy nie uznają wynajmu i oni zawsze chcą mieć coś na własność. Takich osób nie mam zamiaru przekonywać. Jeżeli już jednak upieracie się przy zakupie, to kamper w dobrym stanie, którym można odbywać bezpieczne podróże to wydatek minimum 25000 zł. Dla całej reszty jeżeli wybierają się w podróż kamperem po raz pierwszy zdecydowanie polecam wynajem. Na co zwracać uwagę jeżeli wynajmujemy samochód? Podstawowa sprawa jest taka czy łatwo można zmienić część sypialną w część dzienna. Jest to bardzo ważne. Jeżeli zdecydujemy się na wynajem domu na kołach to możemy przyjąć że koszt będzie wahał się około kilkuset złotych za dobę. Nie zawsze jednak warto jest jechać od samego domu do miejsca docelowego kamperem.

Kiedy wobec tego nie warto jest jechać kamperem od samego domu? Oczywiście w momencie gdy do miejsca docelowego mamy daleko wówczas stracimy 2-3 dni na sam dojazd co będzie nas dość drogo kosztowało. Zdecydowanie lepiej jest podjechać lub polecieć samolotem na miejsce docelowe. Tam wypożyczyć kampera i ruszyć w naszą wymarzoną podróż.

Pierwsza podróż

Wybór odpowiedniego miejsca na pierwszą podróż jest niezmiernie ważny. Ponieważ nie do końca wiemy z czym się mamy liczyć to zdecydowanie warto pierwszą podróż od być po terytorium naszego kraju. Polska do tego celu idealnie się nadaje ponieważ jest wiele bardzo ciekawych miejsc w których można się zatrzymać i odpoczywać. Liczne krainy jezior, góry, bajeczne morze to niewątpliwie wielkie atuty naszego kraju. Zaczynając naszą przygodę z podróżami możemy rozpocząć od krótkich wyjazdów na niedalekie trasy.

Osobiście polecam zacząć od wyjazdu na przykład na długi weekend oraz gdzieś względnie blisko od naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli będziemy wyjeżdżać na taki weekend, to właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać dziecko z nieodrobionymi lekcjami. Bez problemu będzie w stanie to nadrobić na miejscu a my możemy sobie wypoczywać. Przeglądając polskie fora do najpopularniejszych kierunków polecanych przez innych użytkowników zaliczymy Włochy, Francję i Norwegię. Zwłaszcza ten ostatni kierunek Jawi się przez wielu jako mekka dla kamperów. Z całą pewnością wpływ na to mają bajeczne krajobrazy, cieśniny, fiordy czy przejazd cieśniną duńską.

Podsumowanie

Tak więc jak widać podróżowanie kamperem i zwiedzanie zarówno naszego kraju jak i Europy może być wspaniałym sposobem na rozrywkę dla całej rodziny. W zależności od tego jak często planujemy podróże możemy rozważyć opcję wynajmu na poszczególne wyjazdy lub zakupu na własność. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup samochodu na własność, musimy mieć odpowiednie miejsce żeby go przezimować. Jeśli chodzi o wynajem to najlepiej wynajmować na miejscu. Gdy na przykład planujemy zwiedzać Francję to lepiej dotrzeć tam samolotem i wynająć kampera na miejscu zaoszczędzimy znaczne pieniądze jeżeli chodzi o koszty dotarcia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here